Školnímu stravování svítá na lepší časy

Školnímu stravování svítá na lepší časy

23. 02. 2016

Nejste spokojeni s kvalitou stravování ve vaší školní jídelně? Svítá na lepší časy. Přečtěte si o projektu Skutečně zdravá škola, jak funguje, jak se můžete zapojit a co školní jídelny dělají špatně. Cílem této aktivity je vařit ve školách kvalitně, zdravě a z čerstvých surovin. Naučí vaše děti správnému stravování a to stojí za to!

Školnímu stravování svítá na lepší časy

Možná jste zaznamenali, že ze školních chodeb budou muset zmizet nezdravé potraviny, za které děti s oblibou utrácejí své kapesné - čokoládové tyčinky, colové nápoje, chipsy… O tuto změnu směrem ke zdravějším školám se dlouhodobě zasazovala občanská iniciativa Skutečně zdravá škola a po více než dvou letech snažení se podařilo. To ale není jediný úspěch této iniciativy, která chce, aby naše děti jedly ve školách zdravěji a učily se o tom, co je zdravé. Pomoci můžete i vy.

Školní automaty jsou teprve začátek

Jestli vaše děti ale stále ještě nakupují v automatech přeslazené a přesolené pochutiny, je to tím, že stát bohužel ještě nedefinoval, co to je ta “nezdravá potravina”, která se nesmí prodávat. A ještě si zjevně počkáme. Připravený je totižnávrh skvělé vyhlášky, která by nezdravé opravdu omezila. Bohužel ale potravinářský průmysl s ní nesouhlasí a poslali tolik pozměňovacích návrhů, že dlouhý boj je ještě před námi.

Školní jídelny je ale třeba změnit hlavně

Skutečně zdravá škola

“Jídelny vaří podle 26 let starých pravidel, která nerespektují současné znalosti o zdravotním stavu dětí, a tedy jejich zdravotní potřeby. Servírují dětem velké množství cukrů a tuků, chybí jim rostlinné bílkoviny nebo dostatek čerstvého ovoce a zeleniny,” vysvětluje odborná garantka občanské iniciativy Skutečně zdravá škola Margit Slimáková.

Ta pravidla se jmenují spotřební koš, což je zákonný předpis, který určuje, kolik čeho mají děti ve školních jídelnách jíst. Tento předpis je totiž jedním z hlavních důvodů, proč děti často ve školách jedí jídla vařená z polotovarů a plná mnoha zbytečných až zdraví neprospěšných aditiv místo kvalitních jídel z čerstvých potravin.

A to se Skutečně zdravá škola snaží změnit především. První výsledky už tu jsou v podobě manuálu pro školní jídelny z pera Státního zdravotního ústavu, který z naprosté většiny doporučuje školním jídelnám to, co Skutečně zdravá škola prosazuje už několik let.  Bohužel jde ale o doporučení, nikoliv závazný dokument, takže práce pokračuje - je třeba prosadit, aby školní jídelny musely vařit zdravě a kvalitně, i když třeba nechtějí.

Program Skutečně zdravé školy - kvalitně lze vařit, když se chce

Skutečně zdravá školaCílem iniciativy Skutečně zdravá škola je dokázat, že ve školách se dá vařit kvalitně, zdravě a z čerstvých surovin, a vést tak děti ke správnému stravování i v budoucím životě. Školám proto nabízí program, který funguje podle britského vzoru Food for Life a který je může vést nejen ke zlepšení stravování ve škole, ale i ke zlepšení výuky o jídle.

Do programu se může přihlásit jakákoliv škola a je jen na ní, v jakých oblastech se bude chtít zlepšovat a jakým tempem. Program Skutečně zdravé školy nabízí metodické materiály, semináře, zdravé recepty pro školní jídelny a návody, jak zapojit děti, rodiče, učitele i pracovníky školy a udělat ze své školy Skutečně zdravou. Aktuálně je v programu zapojeno více než 110 škol a další může být ta vaše.

Tak doufejme, že i díky Skutečně zdravé škole už brzy budou děti ve školních jídelnách jíst  zdravě a budou vědět, co to zdravé jídlo vůbec je. Nebo jen nedoufejte a pomozte aktivně tomu, aby vaše děti jedly ve školní jídelně lépe. Jak na to najdete na www.skutecnezdravaskola.cz/rodicum.

Lifefood tipy na zdravou svačinku pro děti

Lněnky jablečné se skořicí BIO

Lněnky jablečné se skořicí

Lahodná oblíbená kombinace jablka a skořice v praktickém podání pro každý mlsný jazýček. Jsou chutné, výživné a zdravé, navíc bez lepku a cukru! Zdravá pochoutka pro milovníky sladkých sušenek s ovocem, navíc si z hravého tvaru rolky může Vaše dítě odmotat jen tolik, kolik zrovna potřebuje, a zbytek zůstane připraven k další svačince!

Vita placky rajčatovéVita placky rajčatovéNepečené vita placky rajčatové

Skvěle se hodí k přípravě sendvičů! Mírně chlebová chuť se spoustou zeleniny vhodná pro zdravou svačinku. Vita placky, nebo také nepečený chléb, jsou vhodné jaké chutná alternativa k pečivu. Neobsahují lepek, mouku, kypřící látky a zvýrazňovače chutí. Jsou vyráběné pouze z výživných celistvých surovin, jako jsou semínka, ořechy, pohanka, zelenina, bylinky a koření.

 

Lifebar eLifebar tyčinka jablečná BIOnergy tyčinka jablečná

Tyčinka bez ořechů, což ocení zejména maminky, kterým většinou oříšky vadí. Je mimořádně šťavnatá a osvěžující. Díky naklíčenému slunečnicovému semínku je doslova nadupaná enzymy, oslazena výhradně čistými datlemi a skořicí. Jednoduše neodolatelná svačinka pro děti i dospělé.

 

Majitelka společnosti Lifefood, Tereza Havrlandová, podporuje tuto iniciativu, více se dočtete v tomto článku.