Profil: Paula Novotná

Profil: Paula Novotná

04. 09. 2013

Češka z Hradce Králové bije světovou kiterskou třídu! Jak se ze suchozemce stane úspěšný sportovec v mořském vodním sportu? Paula Novotná je jednou z nejúspěšnějších. Nezastavilo ji ani vážné zranění kolene, po náročné rehabilitaci se vrátila rovnou na vrchol. Profil sportovkyně.

Datum narození: 26. prosince 1992

Domov: Hradec Králové

Kde ji zastihnete: Kolem světa

KDO JE PAULA NOVOTNÁ?

Jedna z nejlepších kiterek nejen v České Republice, ale i na světě. Narodila se jako vánoční dáreček 26. prosince 1992 do velmi aktivní rodiny. Prostředí plné lásky ke sportu ji už v pěti letech přivedlo ke gymnastice. Jak rostla, začala se společně s rodinou věnovat orientačnímu běhu, plavání, atletice, horolezení a snowboardingu. Díky těmto sportům získala ohebnost, fyzickou sílu a naučila se orientovat v prostoru. Když bylo Paule čtrnáct let, rodiče ji přivedli ke kitování.

Od té doby cestovali každý víkend, každé prázdniny a každou volnou chvíli společně někam za sluníčkem a větrem, neboť podmínky v České republice tomuto sportu příliš nepřejí. Léto vždy trávili v Řecku na Lefkádě nebo na Rhodosu, kde intenzivně trénovala, aby naplnila svou vizi – zlepšila se ve freestylu a mohla začít profesionálně závodit.

Velká změna nastala v roce 2012, kdy Paula dokončila studium na gymnáziu, což jí poskytlo více času na sebe a trénování. Momentálně mladá kiterka závodí tři roky a již má výsledky, se kterými se dá chlubit. V roce 2012 se stala evropskou juniorskou šampionkou a v roce 2013 objela celý světový pohár PKRA (závody v Evropě, Jižní Americe a Asii) s celkovým umístěním čtvrtá ve freestylu a druhá ve slalomu. Nejlépe se jí vedlo na Fuerteventuře a v Argentině, kde skončila třetí ve freestylu, a v Číně, kde obsadila první příčku ve slalomu.

„Jsem velmi vděčná a šťastná, že pocházím z rodiny, která často cestuje, kituje a dělá sporty jako já. Bez nich bych to nikam nedotáhla. Být vrcholový sportovec byl jeden z mých snů, který se stal reálným,“ říká Paula.

Nejlepší výsledky:

Evropská juniorská šampionka ve freestylu 2012
4. místo celkové umístění na světovém poháru PKRA ve freestylu 2013
2. místo celkové umístění na světovém poháru PKRA ve slalomu 2013
PKRA – Světový pohár ve freestylu/slalomu

FREESTYLE

4. místo celkové umístění na Kite Tour Europe 2011
1. místo Czech Mushow open 2012 (český pohár)
1. místo Jihoafrický pohár – freestyle
4. místo PKRA světový pohár v Dakhle, Maroku 2013
3. místo PKRA světový pohár na Fuerteventuře, Španělsko 2013
4. místo PKRA světový pohár v Německu 2013
4. místo PKRA světový pohár v Číně – Hainan 2013
4. místo PKRA světový pohár v Číně – Pingtan 2013
3. místo PKRA světový pohár v Argentině 2013
1. místo PKRA Evropský šampionát v Itálii 2014 

SLALOM

1. místo Czech Mushow open 2012 (český pohár) – race
2. místo PKRA světový pohár Argentina 2013
1. místo PKRA světový pohár Čína 2013
2. místo PKRA světový pohár Fuerteventura 2013

Související:

Rozhovor s Paulou pro Lifefood

Paula je Evropskou šampionkou 2014!

Paula: The Taste of Brazil

Paula Novotná