Nepál po zemětřesení - kontinuální pomoc je nejdůležitější, říká Markéta

Nepál po zemětřesení - kontinuální pomoc je nejdůležitější, říká Markéta

16. 10. 2015

Letos v květnu postihlo Nepál ničivé zemětřesení. Díky naší kolegyni Markétě Křehnáčové, která má v Nepálu osobní vazby, byl Lifefood svědkem rozsahu tragédie a rozhodl se pomoci. Od té doby další události vytlačily Nepál z televizních obrazovek, to však neznamená, že situace je idylická. Naopak...

Letos v květnu postihlo Nepál ničivé zemětřesení. Díky naší kolegyni Markétě Křehnáčové, která má v Nepálu osobní vazby, byl Lifefood svědkem rozsahu tragédie a rozhodl se pomoci. Od té doby další události vytlačily Nepál z televizních obrazovek, to však neznamená, že situace je idylická. Naopak.

Kontinuální pomoc v zemi neustále vystavené dalším a dalším zemětřesením je více než nutná. Sebemenší pomoc může radikálně zvýšit kvalitu života jednoho člověka. Přidat se může každý.

Původně měla Markéta Křehnáčová letos v květnu odletět do Nepálu. Když ale přišlo zemětřesení, let zrušila a začala přemýšlet, jak zničené zemi pomoci. „Nepál a Indii jsem s přáteli navštívila již před pěti lety, a protože to pro mě byla zásadní cesta, katastrofu jsem vnímala o to silněji.“

Okouzlení Nepálem


Šerab Gjalcchen rinpočheMarkéta ještě studovala na Vysoké škole chemicko-technologické, když si splnila svůj dlouholetý sen a vydala se s několika přáteli na cestu do Asie. „Téměř každý, kdo někdy jede do Nepálu, zůstává okouzlen nádhernou přírodou, přátelskými lidmi i hlubokou a nadčasovou filozofií,“ vypráví Markéta, která ve společnosti Lifefood pracuje jako Quality manažerka. V Nepálu se seznámila s buddhistickým učitelem, který připravoval stavbu nové školy pro sirotky a děti z nejchudších vrstev, a začala jeho projekt podporovat.

Tyčinky Lifefood pro záchranáře

Později Markéta začala pracovat v Lifefoodu a protože si její přátelé oblíbili výrobky od Lifefoodu, objevil se po zemětřesení spontánní nápad – tyčinky Lifebar by se mohly stát ideální stravou pro záchranáře, kteří se zrovna chystali do Nepálu.

Jedním z nich byl i Markétin kamarád Pavel Jirsa, který na místo zasažené neštěstím odletěl za Nadační fond Nala a Český červený kříž společně s vládní leteckou pomocí. „Tyčinky jsme vybrali proto, že jsou vydatné, výživné a hlavně hygienicky balené, což se mohlo hodit také kvůli riziku epidemií a monzunovému období,“ vysvětluje Markéta.

Výtěžek benefičního večera: 315.000 Kč

Byť osud tyčinek dopadl nakonec kvůli úřednímu šimlu trochu jinak, účel pomoci byl naplněn. „Vládní letadla měla jen omezený prostor a výrobky se tak bohužel do země poslat nepodařilo, tyčinky Lifebar však byly využity během benefičního večera pro podporu Nepálu, který pořádal Nadační fond Nala,“ pokračuje Markéta. Zatímco loni byly tyčinky při stejné akci nabídnuty hostům jako občerstvení, tentokrát putovaly v dárkových balíčcích do tomboly, při které Markéta pomáhala.

Celkem se při večeru vybralo neuvěřitelných 315.000 Kč včetně finančního daru od společnosti Lifefood v hodnotě 50 tisíc korun. Celý výtěžek zástupci nadace Nala předali v červnu ve španělské Maláze přímo do rukou buddhistického učitele Šeraba Gjalcchen rinpočeho, poté byly peníze beze zbytku použity pro oběti zemětřesení, nejnutnější vybavení a opravy.

Benefice na podporu Nepálu Nepál Benefice na podporu Nepálu Nepál

I malá pomoc může změnit život

Nadační fond Nala, s nímž Markéta spolupracuje, je jedinou neziskovou organizací na Západě, která podporuje aktivity buddhistického učitele Šeraba Gjalcchen rinpočeho a jeho novou školu, která stojí asi 25 kilometrů od hlavního města Káthmándú. „Záleží nám na tom, aby děti, které vyrostly v sociálně slabých podmínkách nebo přišli o rodiče, měly šanci získat kvalitní vzdělání, a prožít šťastný život,“ říká zakladatelka nadace Vlasta Hodanová.

Děti, které žijí a studují v klášterní škole, přitom jen samy nečekají na pomoc přicházející ze Západu. Těsně po zemětřesení se starší chlapci sami aktivně zapojili do odklízecích prací v blízkých vesnicích, které po katastrofě zůstaly srovnané se zemí. „Hluboce v našich srdcích věříme, že i malá pomoc může někomu změnit život,“ dodává k pomoci ředitel školy Phun Chomphel.“

 

Více informací o Nadačním fondu Nala najdete na webu: www.nala.cz