Naše vyjádření k zprávě SZPI o „zneužívání virové epidemie“ k prodeji produktů

Naše vyjádření k zprávě SZPI o „zneužívání virové epidemie“ k prodeji produktů

Stali jsme se nechtěnými účastníky boje s desetihlavou saní.

Jméno Lifefood se objevilo ve společnosti dalších firem obviněných ze „zneužívání virové epidemie“ k prodeji všeho možného, převážně tedy preparátů, které chrání proti Covid-19.

Rádi bychom se proti tomuto obvinění vymezili a z tohoto politováníhodného spolku obviněných „vystoupili“.

Na úvod také chceme říct, že vítáme aktivity SZPI (Státní zdravotní a potravinářská inspekce) v tomto směru. Je dobře, že SZPI bdí nad tím, aby ve veřejném prostoru bylo co nejméně lží, nesmyslů a pochybných praktik, jejichž jediným cílem je využívat strachu lidí a vydělávat na něm. To Lifefood striktně odmítá, nikdy nic takového nedělal a nedělá.

Dohled SZPI a legislativa - základ pro každého poctivého výrobce

Nad Lifefoodem totiž SZPI bdí po celou dobu naší existence, jsme dobří známí, dá-li se to tak říct. Tím, že vyrábíme zdravé jídlo, jsme v hledáčku tohoto orgánu prakticky pořád. Moc dobře proto známe legislativu a respektujeme ji. Sami nechceme, aby našim babičkám nějací podvodníci prodávali bezcennou „teplou vodu“. Jsme na straně SZPI. Bohužel na lavici obžalovaných trochu dost nešťastně.

Slovíčkaření aneb nebezpečná slovní munice

Media, která technicistní zprávu SZPI přebírají (link najdete zde), včetně ČTK, bohužel interpretují čistý úřednický jazyk po svém a tak třeba lidovky.cz klidně napsaly:

„Firma Lifefood uváděla, že proti koronavirům působí jejich produkty, konkrétně jmenovala i chlorellu.“ Zdroj Lidovky.cz.

Takovou nepodloženost, jako uvádět, že naše produkty působí proti koronavirům, bychom se opravdu tvrdit neodvážili ani v nejdivočejším snu s třemi rouškami na čele zároveň. To je prostě hrubé zkreslení.

Co se tedy stalo? Zdravou stravou se zabýváme desetiletí, Lifefood funguje od roku 2006. Po celou dobu se maximálně zajímáme o to, jak jídlo ovlivňuje zdravotní stav člověka. Jak na nás působí, čteme studie a snažíme se vyvíjet produkty běžné spotřeby (fuj, to je divně řečené, prostě vyrábíme snacky a sladkosti, co jsou bez chemie) tak, aby co nejvíce prospívaly tělu. Dovolíme si tvrdit, že tématu přeci jen trochu rozumíme. V současné době, kdy je klíčové udržet si silnou obranyschopnost těla, imunitu a pevnou mysl, je téma výživy dvojnásob důležité. Najdeme na to téma přehršel článků a videí od renomovaných kapacit. Zkrátka správně jíst je dnes klíčové. Mluví o tom kde kdo. Tedy logicky i my, když výživa je naším hlavním tématem.

O pěti vybraných produktech (baobab, mango, krekry, dýňová semínka a chlorella) jsme napsali článek, který vyzdvihoval jejich schopnost správně vyživovat tělo. A tím mu pomáhat v boji proti nemocem, mj. i napadení viry. Přestože toto tvrzení žádným zákonům neodporuje, článek jsme z webu i sociálních sítí stáhli (nemůžeme proto na něj odkázat a dokázat, že v něm nic závadného nebylo). Přeci jen, ctíme orgán a chceme tu fungovat další roky, nejsme podvodná firma bůhví odkud, která vydělá a zmizí. My máme historii, skutečné provozy, u nás pracují lidé. Nechceme se hádat, chceme pracovat a těšit vás svými produkty. Záleží nám na tom, že se nám dá věřit!

„Povolená tvrzení“ – s vaničkou jsme vylili i dítě (tedy vlastně moudrost našich babiček)

Co se týká té konkrétně vypíchnuté chlorelly, situace je ještě zajímavější a tady se snad můžeme bránit opravdu konkrétně - u chlorelly jsme citovali tuto studii. Citaci sem psát raději nebudeme, abychom znovu nebyli obviněni. Bohužel, tato studie není zohledněna v seznamu SZPI (tedy správně řečeno není v katalogu schválených zdravotních tvrzení Evropské komise) takže pro SZPI je tato vědecká zpráva nerelevantní. 

Bohužel, takto je v současnosti nastavená dá se říci celoevropská politika a SZPI ji pouze naplňuje, což v zásadě nezní jako špatná věc. Jenže je tu jedno velké ALE. Kdo chce něco o svých produktech tvrdit, musí je nechat – za peníze, jak jinak – testovat v laboratoři. My to občas uděláme, pro vás i pro sebe, třeba tady. Ale je to drahé, většinou na to nemáme. Stejně jako mnozí jiní. Čím menší výrobce, tím je na tom hůř. Čím poctivější produkty vyrábíte, tím více platíte za kvalitní suroviny a ne za marketing. 

Ilegální kopřivy a trnitá cesta vědeckých pokusů k uznání

Proto znalosti našich babiček přešly do ilegality. Nikdo je totiž nedá testovat, aby prokázal, že... třeba kopřiva pomáhá na vlasy. Kopřiva roste všude a sama, tu si nasbírá každý sám. Není, kdo by to testoval za peníze, protože na ní není velký byznysový zájem. (Prosím, toto je jen příklad, pokud někdo opravdu někde kopřivu otestoval, dejte nám vědět!) Takže věci třeba mohou fungovat, mohou o nich dokonce být studie, ale pokud se neprobojují do zmíněného seznamu, mají smůlu.

Jsme pro, ale...

Na závěr bychom rádi zopakovali, že souhlasíme s bojem proti podvodníkům. SZPI to nemá lehké. Je to jako boj s desetihlavou saní. Useknete jednu hlavu – uložíte pokutu jednomu subjektu – a další dvě – poblouzněné až nebezpečné produkty – narostou. Síť internetu je téměř bezbřehá. Sami jsme pro jasnost a čistotu pravidel hry.

Opakujeme však, že my máme svědomí čisté a od prodejců teplé podvodné vody se distancujeme. Nadále pro vás budeme vyrábět to nejlepší jídlo, jídlo bez chemie, z prvotřídních surovin v BIO a RAW kvalitě. Prostě jídlo, které dělá dobře vašim tělům. I když to nikde vlastně nesmíme říct.

Děkujeme za vaši letitou podporu a že vám s námi chutná. Děkujeme!