Narozená ve vnitrozemí, na moři jako doma

Narozená ve vnitrozemí, na moři jako doma

04. 10. 2013

Momentálně boduje mezi světovou špičkou ve freestyle kiteboardingu. Dravá Češka Paula Novotná. 

Momentálně boduje mezi světovou špičkou ve freestyle kiteboardingu. To je dravá Češka Paula Novotná.

Paula se narodila v roce 1992 v Hradci Králové. Kitesurfingu se věnuje od patnácti let a letos se jí podařil neuvěřitelný úspěch – dívka ze země, která nemá moře, se dostala do světového poháru a vybojovala v něm třetí místo. Pro společnost Lifefood je ctí být jí na světovém kolbišti partnerem. (UPDATE 2014 - Paula se stala Evropskou šampionkou! O jejích pocitech ze závodu, který absolvovala po vážném zranění, si přečtěte zde.)
Co pro tebe znamená kitesurfing?

Momentálně díky kitesurfingu cestuji po celém světě, dostávám se na místa, po kterých se mi ani nezdálo a vlastně si žiju svůj sportovní sen. Kiteboarding se nestal jen mým koníčkem a prací, ale zároveň i životním stylem. Když jsem byla mladá, chtěla jsem se kitesurfing naučit, protože mě přišlo, že to musí být úžásný sport. Měla jsem ráda adrenalinové sporty, moře a teplo. Kiteboarding to všechno splňoval. Rodiče mě naučili a hned jak jsem zvládala jezdit sem a tam a naučila se první otočky, začala jsem skákat a bláznit na vodě. Vždy jsem se těšila až konečně zase pojedeme k vodě a odpočítávala jsem dny ve škole. Byla jsem sportovně nadaná a chtěla jsem být v nějakém sportu úspěšná. Rozhodla jsem se pro kiteboarding a s velkou pomocí mé rodiny jsem to dotáhla tam, kde jsem ted’. Jsem opravdu spokojená, ted’ je důležité jen zdraví, proto se také hodně starám o výživu a to co jím a Lifefood mi v tom pomáhá.

 

Jak vypadá tvůj den, denní režim, trénink?

Každý den je o něco jiný. Snažím se často brzo ráno běhat a cvičit jógu. Když ji nestihnu ráno, zacvičím si ji večer i se strečinkem po tréninku. Ráno po snídani většinou buď odpočívám a studuji a nebo jedeme trénovat, vždy se rozhodneme podle toho, jak fouká. Přes den buď tedy trénuji a nebo dá se říci odpočívám. Někdy si dám day off, abych se odreagovala od tréninku a děláme jiné věci, jezdíme na výlety atd. Freestyle kiteboarding je fyzicky náročný. Proto je dobré mít dobrou fyzičku, dobrou stravu a dobře o sebe pečovat.

Večer jsem ráda, když se navečeřím, lehnu a spím. Většinou chodím spát dříve a stávám brzo. Vyhovuje mi to lépe. Můj denní režim je také jiný při tréninku, nebo zrovna když jsem na pár dní doma v Čechách nebo když jsem na závodech. Když jsem v Čechách pracuji na své fyzické přípravě, chodím cvičit do posilovny a běhám. S mamkou se rády chodíme odreagovat a odpočinout si do sauny.

Z čeho se skládá tvůj jídelníček?

Ráno většinou snídám ovoce a jogurt. Mám moc ráda různé druhy zeleniny a ovoce. Snažím se také jíst dostatek proteinů, které beru z kuřete, ryb nebo vajíček. Zeleninové saláty na všechny způsoby jsou mým oblíbeným jídlem. Snažím se jíst zdravě, miluji různé druhy ořechů. Někdy si také dám ovesné vločky. Před tréninkem nebo při závodech mi hodně pomáhají Lifefood energy tyčinky. Dodají mi rychlou energii, mám plno síli a jistotu, že je to zdravá energie.

Máš čas i na nějaké jiné záliby kromě sportu?

Mezi moje největší záliby patří opravdu sport. Dá se říct, že bez něho nemůžu být. Od té doby, co se kiteboarding stal mojí profesí, tak kituji dá se říci každý den. Když zrovna nekituji, jdu si zaběhat, zaplavat, ráda v poslední době cvičím jógu. Už od mala jsem byla sportovně nadaná, od 5 let jsem dělala sportovní gymnastiku, poté plavaní a atletiku. Pak jsem se zaměřila na kiteboarding. Mezi moje další záliby patří jazyky, cestování, rodina a kamarádi.

Co je tvým snem do budoucna?

Mým cílem je v blízké budoucnosti trénovat a dostat se na 1. místo ve světovém poháru a mít tak titul světové šampionky. Je to vysoký cíl, ale doufám, že jednoho dne si ho splním.

A my dodáváme: aby ne! Přejeme Paule vše nej, sílu, kuráž, vytrvalost a stále hlavu plnou snů!

1. místo Czech Championship 2012

The European Junior Champion 2012

1. místo South African Nationals 2013

4. místo PKRA Dakhla, Morroco 2013

5. místo PKRA Italy, Marsala 2013

4. místo PKRA Germany 2013

3. místo PKRA Fuerteventura 2013 freestyle

2. místo PKRA Fuerteventura 2013 slalom

1. místo EVROPSKÁ ŠAMPIONKA 2014 freestyle

Paula na FB

Paulina oficiální stránka

Ďábelské video Paula the Troublemaker!

Video Taste of Brazil