Lifefood a Kokoza spouští unikátní zařízení na zpracování bioodpadu

Lifefood a Kokoza spouští unikátní zařízení na zpracování bioodpadu

05. 10. 2015

Kompostujeme lokálně: díky unikátnímu zařízení Rocket bude Lifefood měnit svůj bioodpad v kvalitní humus. 

Lifefood ve spolupráci se obecně prospěšnou společností Kokoza spustí v listopadu 2015 nové unikátní zařízení na zpracování bioodpadu, které je jediné svého druhu v České republice. Přístroj Rocket umožní díky speciální technologii vyvinuté ve Velké Británii efektivně využívat bioodpad a měnit jej na vysoce kvalitní organické hnojivo (kompost).

Doposud Lifefood třídil svůj bioodpad z provozu klasicky, jeho odvoz zajišťovaly pražské služby. Nyní jde ještě o stupínek výše v naplňování zásad trvale udržitelného přístupu. Tedy že nejlepší je lokální řešení a situace, kdy odpad vůbec nevzniká. Díky surovinám v raw vegan BIO kvalitě, které Lifefood k výrobě svých produktů používá, bude navíc kompost z Rocketu nadstandardně hodnotný.

Sofistikované zařízení je v Ćeské republice zásluhou propagátorek komunitního pěstování a kompostování ze společnosti Kokoza. Jeho cesta sem ale nebyla vůbec lehká.

Kdo se nebojí, má Rocket

Kokoza šíří myšlenky lokálního kompostováníDvě mladé krásné ambiciózní ženy, zakladatelky Kokozy Lucii a Kristinu, trápilo, jak velké množství organických zbytků (bioodpadu) končí bez užitku na skládkách. Zároveň věděly, že ze zbytků z kuchyně i zahrady se dá vyrobit kvalitní organické hnojivo, které je velmi potřebné při pěstování a dokáže nahradit nežádoucí chemii.

A jelikož jsou to ženy činu, rozhodly se nepřihlížet a konat. Sepsaly svůj záměr, který spojoval městské kompostování a pěstování se zaměstnáváním lidí s duševním onemocněním. Vyhrály s ním v roce 2010 soutěž Social Business Idea, a odstartovaly tak svůj „raketový“ projekt.

Pro realizaci komunitního kompostování hledaly Lucie s Kristinou inspiraci v zahraničí. Řešení nalezly v uzavřeném nerezovém zařízení Rocket, který se rozhodly přenést do České republiky. A díky podpoře Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) a posile Janě Jaklové realizují ideu kompostování přímo v lokalitě, kde materiál vzniká. 

Nejlepší odpad je ten, který nevzniká

Unikátní zařízení RocketZařízení mělo fungovat v rámci sousedského sdílení na Jižním městě, kde ovšem v komunitní zahradě nakonec úřady nedaly k provozu svolení. Kokoza začala hledat nového partnera, který by spolu s ní zařízení provozoval.

Onoho parťáka našla v Lifefoodu, známého tím, že v rámci své výroby myslí a chová se ekologicky, a pro kterého je společenská zodpovědnost hlavně o činech. Stejně naladění partneři nyní finišují práce před spuštěním provozu „rakety“. V areálu provozovny Lifefoodu se tak bude dennodenně odehrávat malý zázrak – pro někoho nepotřebný odpad, který který často končil v kompostárně, už nebude zatěžovat planetu, ale v podobě kvalitního kompostu se bude opět, v té nejpřirozenější podobě, vracet do přírody.