6 tipů na látky, kterým se doma vyhnout za každou cenu

6 tipů na látky, kterým se doma vyhnout za každou cenu

Vyzkoušejte e-shop Econea, specialistu pro nákup přírodní drogerie a kosmetiky, který se nejen aktivně zajímá o složení svých výrobků, ale i o jejich dopad na životní prostředí...

6 tipů na látky, kterým se doma vyhnout za každou cenu

To, že běžně dostupné potraviny často obsahují řadu škodlivých přísad, už dnes tuší snad každý. Pohled na luštitele zadních obalů je dnes v supermarketech velmi běžný a lidé zkrátka už vědí, že to, co konzumujeme, má obrovský vliv na naše zdraví. Ne nadarmo se říká: „Jste to, co jíte.“ Jak je to ale s kosmetikou a drogerií?

I když to mnoho z vás jistě zkoušelo, v chemickém koktejlu sloučenin značených na obalu je neuvěřitelně těžké se vyznat a tahat s sebou do drogerie brejlouna v bílém plášti není úplně ono. Výrobci to moc dobře vědí. Počet ingrediencí používaných v běžné kosmetice a drogerii je přes 30 tisíc.

Kdyby to bylo zdraví škodlivé, tak by se to nesmělo prodávat vůbec. Toto tvrzení nemůže být dále od pravdy. Skutečnost je úplně jiná. Vždy, když vyjde studie dokazující toxicitu některé látky, trvá mnoho let, než se věc oficiálně přizná a zapracuje do platné legislativy. Chce se vám na to čekat? Lidské poznání se vyvíjí mnohem rychleji.

Existují obchody, které na nic nečekají a pečlivě vybírají pouze takové výrobky, které žádné problematické látky neobsahují. Mezi ně patří například známý český e-shop Econea, který mimo jiné bojkotuje i palmový olej, testování na zvířatech a všechny živočišné suroviny.

Pro vlastní orientaci přinášíme seznam nejčastěji používaných a prokazatelně velmi škodlivých látek, kterým je nejlepší se vyhnout velkým obloukem:

1. Konzervanty

Konzervanty patří mezi nejrizikovější přísady, protože většina z nich je jedovatých. Používají se hlavně k tomu, aby se zvýšila trvanlivost výrobků a doba použitelnosti. Jak konzervanty poznat?

Parabeny: Patří mezi 20 nejčastějších alergenů a rovněž zasahují do hormonálního systému. Zbytky parabenů byly např. objeveny v nádorech prsou. (př. Phenylparaben, Methylparaben apod.)

Halogen organické sloučeniny: Značně dráždivé, silně reaktivní a alergenní. Poznáte je podle slov chloro-, jodo- nebo bromo-.

Triclosan: Vysoce reaktivní sloučenina chloru. U pokusných zvířat poškozuje játra a ledviny. Najdete v mnoha zubních pastách.

Formaldehyd: Je oficiálně prokázáno, že má toxické účinky a vyvolává kontaktní alergie. U některých potkanů vyvolal rakovinotvorné bujení.

BHA a BHT: U těchto látek byly potvrzeny karcinogenní účinky. Při vyšších dávkách vyvolává rakovinu žaludku. Přesto je stále můžeme nalézt ve složení některých výrobků.

Škodlivé účinky se mnohonásobně zvyšují, je-li ve výrobku obsaženo více konzervantů najednou.

2. Barvivabarviva

Velmi riziková jsou také různá barviva. Nejčastěji jsou označena jako CI s čísly. Nejvíce doporučujeme vyhnout se tzv. azobarvivům, což jsou syntetické sloučeniny vyrobené z určitých frakcí ropy. Poškozují hlavně játra a u žen, které si prostředky s azobarvivy barvily vlasy se 5x zvýšilo riziko rakoviny prsu. Bohužel je těžké se v barvách vyznat, neboť označení CI jsou použita i pro přírodní, neškodná barviva.

3. Minerální oleje a parafíny

I když název zní docela vznešeně, ve skutečnosti se jedná o zbytky destilace ropy. Jsou velmi levné a na kůži vytvářejí neprodyšný film. Jsou velmi špatně biologicky odbouratelné. Tyto látky se dávají do souvislosti s rostoucím výskytem rakoviny kůže. Na obalu je nejčastěji  poznáte podle označení: Paraffin, Paraffinum Liquidum, Cera Microcristallina či Mineral Oil.

4. Soli hliníkusoli hliníku

Ty nalezneme ve většině běžných deodorantů. Tyto sloučeniny uzavírají póry, což má zabránit tomu, aby se člověk potil. Naše kůže se však potřebuje přirozeně čistit a dýchat. Pokud se tyto soli dostanou do těla, končí většinou v mozku nebo přechází do mateřského mléka. (př. Aluminum Chlorohydrate, Aluminum Lactate)

5. Silikony

Silikony bývají velmi levné a proto je nalezneme hlavně v méně kvalitní kosmetice. Tyto sloučeniny nejsou téměř vůbec biologicky odbouratelné a čističky odpadních vod si s nimi neporadí. Končí tak v řekách, oceánech, rybách a následně u nás na talíři.

6. PEG a PPG

Jedná se o označení problematických syntetických emulgátorů. Nebezpečná je hlavně jejich příprava, při níž se používají velmi jedovaté plyny. Při výrobě se využívá nebezpečný karcinogen a mutagen etylenoxid, jehož stopová množství se mohou vyskytovat ve výsledném produktu. Na obalech je naleznete pod různým označením např. PEG-4, PEG-100 Stearate nebo také s příponou –eth (Laureth-4, Ceteareth 33, apod.)

Závěr

Uvedený seznam zahrnuje pouze nejčastější problematické látky. Ve skutečnosti je jich mnohem více. Dobrým vodítkem jsou kvalitní certifikace jako například u kosmetiky CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika), EcoCert, Soil Association, Natrue či USDA Organic a u drogerie EŠV (Ekologicky šetrný výrobek) nebo EU Ecolabel. Mnoho šetrných výrobků je ale naprosto v pořádku i přes to, že certifikaci nemají. Její zřízení totiž stojí firmy nemalé peníze. V takovém případě je třeba zkoumat složení. Doporučujeme stránky slozenikosmetiky.cz nebo knihu Tajemství kosmetiky (Vít Syrový)

My v Lifefoodu máme rádi obchod Econea, který je nám velmi sympatický, protože se aktivně zajímá nejen o složení svých výrobků, ale i o jejich dopad na životní prostředí. Doporučujeme.

e-shop Econea