Veganství z pohledu zdraví

Veganství z pohledu zdraví

Jak je na tom veganství a zdraví?

Pokud jste se rozhodli pro veganství, mohli jste mít etické důvody, které jsou spjaté i s ekologickými a nebo byl vaším motivem zdravotní stav (a nebo vše dohromady a nebo třeba také nic...). Veganství z pohledu zdraví si získává rok od roku čím dál víc pozornosti. Co přesně to tedy znamená? Sepsali jsme ty nejdůležitější aspekty týkající se spojitosti veganství a jeho vlivu na zdraví.

Veganství a zdraví

Každý, koho k rozhodnutí stát se veganem přivedly zdravotní důvody, si již pravděpodobně o tématu načetl dostatek materiálů. Dnes je to díky internetu, blogerům a rostoucímu počtu publikací poměrně snadné. 

Kdo by neznal úsloví:  "An apple a day, keeps the doctor away", česky jej můžeme přeložit jako třeba Jedno jablko denně doktora ven ze dveří vyžene. Tato věta v sobě skrývá více moudrosti, než se může zdát. Doporučení mnoha doktorů "dávat si denně 5 porcí ovoce a zeleniny" také neexistuje náhodou. Ovoce a zelenina dodávají našemu tělu nejen dostatek vitamínů a minerálů, ale i vlákniny, antioxidantů a mnoho dalších složek. Důležité je, že sebelepší syntetický doplněk stravy nedokáže působit v celosti jako jediný kousek šťavnatého ovoce - vypěstovaného samozřejmě nejlépe BIO, na vaší zahradě či od dodavatele, kterého znáte osobně. 

Veganství z pohledu zdraví

Běžné Nemoci způsobené výrobky ze zvířat?

The Academy of Nutrition and Dietetics sdružuje přes 70 tisíc výživových specialistů, výzkumníků a doborníků v oblasti lékařství. Všichni tito (a mnohé další organizace) věří, že plně veganská strava může být zdraví prospěšná a to pro všechny věkové kategorie.

Často slyšíme o kardiovaskulárních nemocech, epidemii obezity a rakovině související s konzumací živočišných produktů. Může tedy jejich omezení či vyřazení z jídelníčku být dlouhodobě prospěšné? Pokud vezmeme, v jakých podmínkách se dnes zvířata chovají a čím se krmí včetně antibiotik, tak nelze než konstatovat, že vyřazení takovéhoto masa je více než v pořádku (nemluvě o dalších výrobcích z masa, jako uzeniny apod.) Maso je například v hledáčku mezi podezřelými když přijde na původce rakoviny tlustého střeva. 

Ti, kdo přejdou na čistě rostlinnou stravu a dodržují vyvážený a promyšlený jídelníček mohou kladně ovlivnit své zdraví a vyhnout se mnoha chorobám. Samozřejmě, že některé nutrienty vyžadují zvláštní pozornost. Pro naše tělo je obzvláště důležitý vitamín B12, například, který je potřeba tělu dodávat suplementy (dostatečné množství B12 v organismu se ovšem týká všech a jeho nedostatku jsou vystaveni nejen vegani, ale i nevegani).

Problémy se žaludkem kvůli mléku?

Mnoho studií testovalo, do jaké míry dokážeme jako lidský druh strávit mléko, které není naše mateřské. Z těchto studií vyplynulo, že kolem 70 % lidí nedokáže mléko pořádně strávit.  Mnoho lidí si po konzumaci dokonce stěžuje na bolesti žaludku nebo nevolnost. To vše vznáší otázku, do jaké míry je mléko opravdu nutné pro náš jídelníček. Ti, kteří mléko konzumují navzdory zjištěné netoleranci, riskují syndrom dráždivého tračníku a další nemoci. V supermarketech je naštěstí už široká nabídka produktů pro každého z nás, o speciálkách zdravé výživy nemluvě - a nebo lépe, každý si může udělat rostlinné mléko úplně sám. Veganská mléka z oříšků či semínek jsou jednoduchá na přípravu a navíc plná živin.

Pilulka na každou bolístku! Ať už je to krevní tlak nebo imunitní systém,od medicíny se dnes očekává, že bude mít všechno pod kontrolou. Na což se však mnohdy zapomíná, že nemoci maí svůj původ a ten mnohdy leží právě v nezdravem životním stylu včetně nezdravého jídleníčku s přemírou živočišných produktů a nezdravých tuků. Mnoho lidí si chce zlepšit svůj imunitn systém zázračnými pilulkami, za které mnhdy utrácí velké sumy peněz. Pouhá změna životního stylu a přechod na vyvážený zdravý rostlinný jídelníček by je však levnější a účinnější varianta.  

nadužívání léků

Pilulka na každou bolístku! Ať už je to krevní tlak nebo imunitní systém,od medicíny se dnes očekává, že bude mít všechno pod kontrolou. Na což se však mnohdy zapomíná, že nemoci maí svůj původ a ten mnohdy leží právě v nezdravem životním stylu včetně nezdravého jídelníčku s přemírou živočišných produktů a nezdravých tuků. Mnoho lidí si chce zlepšit svůj imunitní systém zázračnými pilulkami, za které mnohdy utrácí velké sumy peněz. Pouhá změna životního stylu a přechod na vyvážený zdravý rostlinný jídelníček je však levnější a účinnější varianta.  

ZDRAVÍ S ROSTLINAMI

Každý, kdo chce udělat něco dobrého pro své tělo a říct nashledanou nezdravým živočišným tukům volbou veganství, udělá dobře. Je důležité nepodceňovat vyvážený jídelníček a dostatek nezbytných živin. Riziko některých typických onemocnění se tak sníží a budete se cítit celkově lépe. 

(Pozn.: Lifefood vyrábí vegan produkty. Nejsme však doktoři a náš názor na veganství je čistě osobní.)

 

.