Slavíme den biologické rozmanitosti

Slavíme den biologické rozmanitosti

Není planeta B. Jak to teď vypadá s tou naší?

Dne 22. května se celosvětově slaví Den biologické rozmanitosti. 

Snad nikdo dnes již nezpochybňuje, že je důležité o tomto tématu mluvit. Neexistuje žádná planeta B. A ta naše současná planeta Země je v ohrožení. Den biologické rozmanitosti připomíná, že ke každému druhu - rostlině i živočichovi - se musíme chovat s maximální péčí.

Proto Lifefood vždy podporoval a bude podporovat pouze ekologické zemědělství. Společně s ekologickými zemědělci cítíme odpovědnost za naši budoucnost.

Pojďme se krátce podívat trochu do hloubky. Proč je rozmanitost tak důležitým tématem? Systém na naší planetě Zemi je velice komplikovaný, a proto velmi křehký. Narušením rovnováhy se další systémy začínají bortit jako domeček z karet. Není moudré sami sobě "podtrhovat nohy". Kromě toho, že rostliny i zvířata mají hodnotu sami o sobě a mají právo na život, nemůžeme nikdy vědět, kdy je jako lidský druh budeme potřebovat. Alespoň na tento argument by mohli někteří více utilitářští byznysmeni slyšet.

Dobrou zprávou je, že je stále více lidí, kteří si tuto problematiku uvědomují a pracují pro naši lepší budoucnost. V České republice se rozrůstají projekty, které se zaměřují na lokální a udržitelnou produkci. Podpořit - a pro sebe nakupit kvalitněji můžeme třeba scuku nebo v systému kpz. Firmy, které zohledňují životní prostředí se sdružuji třeba i ve spolku Slušná firma.

Několik zajímavých faktů k biodiverzitě

  • Valné shromáždění OSN vyhlásilo Mezinárodní den biologické rozmanitosti v roce 1993
  • Na Červeném seznamu IUCN je nyní zapsáno 41 415 druhů...
  •  a 16 306 z nich je ohrožených druhů, kterým hrozí vyhynutí. To je více než 16 118 v loňském roce. Patří sem jak ohrožení živočichové, tak ohrožené rostliny.
  • Za posledních 500 let přinutila lidská činnost k vyhynutí více než 800 druhů.