Nejdříve mi dovolte vyznat se z lásky k semínkům. Semínka jsou prostě geniální. Nepřestane mě udivovat, že z něčeho tak malého může při troše vody a živin vyrůst něco takového, jako je třeba strom. Semínko v sobě uchovává zárodek všeho, každá část budoucího života má už v tom malém nic zapsanou svou matrici.
Semínka na doplnění yinu
Právě proto jsou veškerá semena čínskou medicínou používána na doplnění Yin - zárodečné hmoty, esence, paliva pro potenciál budoucího života. Charakteristikou Yin je ale vlhkost a všechna semena tak účinkují na zvlhčení střev. Proto pokud sníte hrst semen najednou může se stát, že změkne vaše stolice. Nemusíte se lekat, není to nic jiného než, že semínka prostě promazala vaše střeva.
Blíže západní terminologii lze říci, že semena obsahují velké množství tuků. Sice zdravých, ale tuků. A ty způsobují zpomalení peristaltiky. A také mějme na paměti, že pokud chceme hubnout do plavek a shodit po zimě přebytečná kila, tak bychom si právě na semínka a ořechy měli dát pozor, protože mají obrovskou energetickou hodnotu. Pro rychlou představu, když si naberete hrst semen, je to stejné, jako kdyby jste si do úst dali stejnou hrst oleje nebo másla.
DÝŇOVÁ SEMENA
Dýňová semena se výborně hodí právě do sezony infekčních nemocí. Umí totiž pomoci s rozpouštěním hlenů v plicích.
SEZAM
Sezam umí účinně zvlhčit střevo, používá se při suché stolici s obtížným vyprazdňováním.
SLUNEČNICE
Kdyby Číňané používali pojem superpotravina, slunečnice by určitě patřila mezi ně. Doplňuje esenci ledvin a podporuje Střed, je to zkrátka takový životabudič a louskání slunečnicových semen patří mezi Číňany za téměř národní sport. Dokážou jich za večer sníst dost velký pytel.
Pozor na kvalitu – plísně mohou ublížit
Závěrem lze tedy říci - semínka jsou skvělou součástí našeho jídelníčku a neměla by v něm chybět. Pozor si je třeba dávat na dvě věci – jak jsme řekli, díky zdravých tukům mají vyšší kalorickou hodnotu, takže pozor na množství. A za druhé je u semínek potřeba ohlídat si kvalitu. Semínka v běžných obchodech mají za sebou bohužel často dlouhé a nevhodné skladování, takže jsou napadeny plísněmi nebo houbami. O jejich výživové hodnotě nemůže být ani řeč. Vhodné je volit semínka od vašich osvědčených dodavatelů, místních farmářů a nebo prověřených prodejců jako je Lifefood. Nejvíce živin dostanete ze semínek v bio a raw kvalitě.
Takže vzhůru do semínek! Nicméně i tady platí, že všeho s mírou... nebo s Mírou, nebo se o ně rozdělte s Láďou, nebo s kýmkoli ve vašem okolí, ať na tolik dobrot nejste sami :)
Vaše Eva Zimmelová

Eva je čínská terapeutka a diagnostička s 25 letou praxí. Přes dvacet let cvičí a učí Tai-ji a Qi-gong. Jako lektor Tai-ji a trenér fyziofitness pracovala v Centru pohybové medicíny Prof: Pavla Koláře. Na Facebooku moderuje poradenskou skupinu Vědomě v těle, do které vás srdečně zve.
Na stránkách blogu Lifefoodu vám předává své zkušenosti a znalosti, jak o sebe pečovat z pohledu tradiční čínské medicíny.
"Zdraví za nás nikdo neudělá. Být zdravý znamená cítit se plný života, s radostí přijímat jeho výzvy a obohacovat svět o to nejlepší ze sebe. K tomu potřebujeme funkční tělo a spolupracující mysl. Čínská medicína je komplexní systém, který nám dává do rukou nástroje, jak o obě tyto složky co nejlépe pečovat. Já vám budu ráda na této cestě průvodkyní."
.