Červená řepa. Naše české superfoods.

Červená řepa. Naše české superfoods.

Betain i kyselina listová pomáhají snižovat úroveň homocysteinu a tím pomáhat chránit před mrtvicí nebo infarktem...

Superfood neboli superpotravina je potravina extrémně bohatá na množství vitamínů a minerálů. Červená řepa takovým superfoods je. Třebaže v poslední době známe mnohá superfoods především z dalekých krajin, je dobré nezapomínat na ta naše vlastní, která nám rostou doslova za humny (nebo dokonce na vlastních zahrádkách). Mnoho z nás si pamatuje červenou řepu v nevábné podobě salátu ve školní jídelně, kdy opravdu nehrozilo, že bychom si ji zamilovali (čest vyjímkám). Je proto načase řepu rehabilitovat. Co je tedy na červené řepě tak speciálního?

výživné látky a benefity této "superkořenové zeleniny" 

Vitamíny a minerály nás udržují zdravé a fit, chrání naše tělo před negativními vlivy a toxiny. To se týká přesně i červené řepy. Betain a kyselina listová ochraňují a posilují játra a žlučník. Játra chrání proti ztučnění, žlučovody udržují v kondici, takže se z těla dokážou vylučovat snadněji toxiny. Betain i kyselina listová také pomáhají snižovat úroveň homocysteinu a tím pomáhat chránit před mrtvicí nebo infarktem. S vysokou úrovní homocysteinu se spojuje třeba i Alzheimer nebo Parkinson. Přidáním červené řepy do našeho jídelníčku můžeme své zdraví podpořit v mnoha směrech. 

Není to však jen betain či kyselina listová, kdo udržuje metabolismus a zdravé buňky - řepa také obsahuje draslík a železo, dále vitamín A, který chrání naši mukózní membránu (vylučuje mj. důležitý hlen), díky čemuž se i naše pleť zdá pevnější a zdravější. Silně také podporuje celý imunitní systém, který tvoří základ pevného zdraví a šťastného života bez nemocí. 

Červená řepa jako zdroj zdraví

Co ještě je v řepě?

K výše zmíněnému obsahu živin obsahuje řepa ještě velké množství vody, kolem 87 %, dále 8 % karbohydrátů a 3 % vlákniny. 100 g obsahuje pouze 42 kalorií a pouze 0,1 gramu tuku.

Červenou barvu má řepa z již zmíněné látky zvané betain. Možná vás překvapí, že tento přírodní kolorant můžeme najít též pod zkratkou E162, kdy se používá v potravinářství jako barvivo, například do jahodových zmrzlin. 

Stejně jako s ostatním ovocem a zeleninou, důležité výživné látky se z řepy ztrácejí v procesu zahřívání a je proto dobré ji jíst především zasyrova. Někdy lidé vyhazují zelené listy a soustředí se jen na kořen, což je škoda, protože listy také obsahují výživné látky jako třeba antioxidanty, B6 či zinek, a je proto škoda je hodit do kompostu. A když zvolíte BIO kvalitu, uděláte tím dvojnásob dlouhý krok na cestě ke svému zdraví a zdraví krajiny a planety. 

kde najdete červenou řepu v produktech lifefood?

V Lifefoodu řepu milujeme! A najdete ji v poměrně neotřelých kombinacích. Věnovali jsme jí jednu energetickou tyčinku Lifebar a potom skvělé chipsy.

Tyčinka Lifebar červená řepa je stejně jako všechny naše produkty především šetrně sušena a vytvořena z 100 % BIO a raw ingrediencí. Kromě řepy obsahuje mj. datle, rozinky a slunečnicová semínka. Datle tyčinku příjemně oslazují, slunečnice dodává spoustu vitamínů - B1, B2, B6 či vitamín A, a kromě nich i podporuje náš metabolismus a trávení. 

Lifebar se hodí jako skvělá svačina. Ovšem když je chuť zamlsat si něčeho slanějšího, jsou tu výborné řepné chipsy, takový skvělý slaný snack. Od průmyslově vyráběných se naše chipsy liší v mnoha ohledech, z nichž jeden je naprosto klíčový - naše chipsy se neválejí v litrech tuku. Naopak, pomalu je sušíme za nízkých teplot a dokážeme to tak dobře, že nepoznáte, že nejsou smažené. Tak vám budou chutnat. Před sušením je marinujeme v sofistikované sladko-slané kombinaci založené na hořčici a hořčičných semínkách, ořechách a rozinkách. To zní zajímavě, že? Také nám trvalo, než jsme na tu správnou kombinaci přišli a teď je z ní téměř naše rodinné stříbro! Tyto chipsy mají kromě naprosto zdravého obsahu ještě další výhodu - díky poctivosti chutě i surovin vám stačí pár soust a chuťe na mlsání jsou zažehnané. Kdo chce ovšem pokračovat, může tak činit bez jakéhokoliv pocitu výčitek.

Rote Beete Gesund

ještě něco navíc - obsah antioxidantů v lifebaru

Dodáváme vám jen to nejlepší a nejpoctivější jídlo. A chceme to mít potvrzené! Naše produkty jako jedni z mála skutečně necháváme testovat v profesionálních laboratořích na obsahy živin. Tentokrát jsme se zaměřili na antioxidanty a podrobili náš řepový Lifebar sérii testů. Dopadl výborně! V těchto standardizovaných testech ORAC dosáhl jeden řepný Lifebar hodnoty 4800 jednotek antioxidační aktivity. Pro přehlednost: podle amerického ministerstva zemědělství dosahuje běžná lidská strava hodnot maximálně 1200 jednotek, přičemž pro zdravé fungování organismu se doporučuje 3000-5000 jednotek. Jednoduchým výpočtem vidíme, že jediný Lifebar je tak nabitý živinami, že stačí, aby pokryl naši denní dávku antioxidantů.

Podobně skvělé výsledky dosahují další testované tyčinky, např. Lifebar Superfoods acai s banánem BIO RAW, nebo Lifebar Superfoods s macou a baobabem BIO RAW, a další. 

Červená řepa pro zdraví a vitalitu

Budeme se opakovat, ale je zkrátka dobře, že na českých zahrádkách můžeme najít tak všestranně hodnotnou zeleninu. A když ne na vlastních zahrádkách, tak alespoň v příjemné formě tyčinek nebo chipsů od nás z Lifefoodu. A kromě toho všeho je řepa prostě krásná. Také se kocháte jejím průřezem, který je vpravdě úplné umělecké dílo? Přejeme vám doboru chuť s řepou!

Zdroj:

Zentrum der Gesundheit

Veganblatt

Eat move feel

Essen und Trinken