Prodělali jste Covid-19? Na nohy vám pomůže bílá moruše

Prodělali jste Covid-19? Na nohy vám pomůže bílá moruše

Jaké bylinky doporučuje čínská medicína na zotavení po koronaviru?

Přes veškerá opatření proti novému koronaviru se Covid-19 šíří populací čím dál více. Přibývá těch, kteří nemoc prodělali. Pokud patříte mezi ně, pak je dost možné, že vás stále trápí nemilé následky. Stejně jako má vlastní onemocnění u každého rozdílný průběh, tak i následky mají rozmanitou podobu. Pojďme se podívat na ty nejčastější z nich a hlavně – jak si pomoci zpátky do kondice díky tradiční čínské medicíně.

Tady jsou. Pár pomocníků, co vás po invazi Covidu, dokáží postavit zpátky na nohy.

Doplnit v plicích spálený yin: Průběh infektu přes plíce

Pokud průběh infektu u vás proběhl především přes plíce a projevoval se vysokými horečkami, úporným dusivým kašlem, a pokud suchý kašel přetrvává, i když už jste na testu negativní, může vám pomoci bílá moruše. Proč? Vzhledem ke své povaze a tropismu umí doplnit spálený Yin v plicích po zánětlivých procesech.

Bílá moruše připomíná vzhledem protáhlou ostružinu, jen ta barva trochu nesedí. Chutná úžasně sladce, připomíná cukrový meloun. Jak ji konzumovat? Většinou se s ní setkáte v sušené podobě – např. i na e-shopu Lifefood. Namočte ji, nechte zvláčnět, a máte skvělou přísadu na ranní kaši, či jen tak mlsání ke svačince.

.

Obtíže se suchým kašlem a dušností?

Máte setkání s virem prokazatelně za sebou, testy negativní, ale zůstává obtíž s dušností, suchým kašlem a únavou? Objevte rosolovku.

Rosolovka stříbrná doplňuje yin v úrovni plic. Pečuje o sliznice dýchacích cest, prospívá při suchém kašli, suchém hrdle, a při rekonvalescenci po horečnatých onemocněních dýchacího ústrojí. Jde o cizopasnou houbu, kterou koupíte v řadě obchodů s asijskými potravinami.

Rosolovka potřebuje předem důkladně namočit. Při tom zhruba ztrojnásobí svůj objem. Po nabobtnání ji přidejte nasekanou k ostatním přísadám při vaření zeleninových jídel, nebo vydatných výživných polévek. Vařit potřebuje asi 10 minut. Sama o sobě nemá žádnou chuť, respektive vždy bude tak trochu „al dente“, takže v puse trochu připomíná chrupavku. Zkuste to zamaskovat vaším oblíbeným spektrem zeleniny, a ona se v ní ztratí.

Přetrvávající únava a zesláblost

Pokud zůstává následkem Covid-invaze především únava a zesláblost, zkuste zaměřit svou pozornost na pravidelnost a vydatnost jídel a jejich tepelnou úpravu. Cestou pro vás nejsou zrovna zeleninové saláty a čerstvé tropické ovoce. Sáhněte spíše po oblíbených receptech z jáhel, nebo třeba po pomalu vařené kulatozrnné rýži. Prima mlsáním pro vás budou vařené arašídy.

V některých asijských potravinách potkáte podzemnici olejnou v půlkilovém balení, nijak neupravenou, pouze vyloupanou ze skořápky, se zachovanou tmavě hnědou slupkou. Takovéto semeno je určeno k jednoduché úpravě. Vhoďte je do studené vody a nechte vařit cca 20 minut spolu s hvězdičkou badyánu do změknutí. Získáte tak příjemné "zobání k televizi." Také se mohou přidat k vaření rýže. Arašídy v této formě podporují střední ohniště a napomáhají tvorbě Pravé Qi.

Stálý kašel

Pokud vás i po odeznění covid-pozitivity trápí kašel, sáhněte po mateřídoušce. Umí krásně zklidnit podrážděnou Qi plic, a teplý voňavý čaj z ní pohladí nejen vaše dýchací cesty, ale určitě i přidá dobrou náladu.

Čínská medicína vyniká uměním jemného diagnostického rozhraní. Pro různé fáze chorob se používají zcela jiné postupy, strategie, prostředky. Proto prosím mějte na paměti, že to, co jsme si tu právě řekli, platí pro následky PO prodělaném Covidu. O prevenci si povíme třeba někdy příště.

Opatrujte se a mlsejte ke zdraví.

Vaše Eva Zimmelová

Eva Zimmelová terapuetka čínské medicíny

Eva je čínská terapeutka a diagnostička s 25 letou praxí. Přes dvacet let cvičí a učí Tai-ji a Qi-gong. Jako lektor Tai-ji a trenér fyziofitness pracovala v Centru pohybové medicíny Prof: Pavla Koláře. Na facebooku moderuje poradenskou skupinu Vědomě v těle, do které vás srdečně zve.

Na stránkách blogu Lifefoodu vám bude předávat své zkušenosti a znalosti, jak o sebe pečovat z pohledu tradiční čínské medicíny. 

"Zdraví za nás nikdo neudělá. Být zdravý znamená cítit se plný života, s radostí přijímat jeho výzvy a obohacovat svět o to nejlepší ze sebe. K tomu potřebujeme funkční tělo a spolupracující mysl. Čínská  medicína je komplexní systém, který nám dává do rukou nástroje, jak o obě tyto složky co nejlépe pečovat. Já vám budu ráda na této cestě průvodkyní." 

.