Proč Lifefood používá pouze BIO ingredience?

Proč Lifefood používá pouze BIO ingredience?

BIO vždycky bylo je a bude náš "standard". Co nás k tomu vede?

Lifefood vyrábí pouze 100% BIO produkty. Jsme hrdými vlastníky evropského BIO certifikátu a vy, kteří nás již nějakou tu dobu znáte, víte, že opravdu vyrábíme a prodáváme výhradně a bez výjimky pouze produkty v BIO kvalitě. Dá se říci, že Lifefood rovná se BIO. Možná vás napadlo, proč je to pro nás tak důležité? Rádi se s vámi o náš názor podělíme.

Standardní vs. BIO

Smutnou pravdou je, že na BIO certifikace se dnes mnoho lidí dívá skrz prsty a jejich argumentem je, že to je přece „normální“, pěstovat ovoce a zeleninu bez chemie. Takhle ji člověk přece pěstoval tisíciletí, tak proč najednou nějaké certifikáty. Musíme si uvědomit, jak mnoho se svět za poslední století, s vývojem chemie, změnil. Pravdou je, že dnes je bohužel „normální“ přesný opak – pěstuje se s vynaložením ohromného množství chemie. Aniž si to kdokoliv z nás plně uvědomuje, aniž vůbec můžeme tyto informace plně získat třeba od zemědělce, který zrovna za naším domem „něco rozstřikuje“, jednu jistotu máme: pokud si kupujeme konvenční zeleninu a ovoce z konvenčního obchodu, byla vypěstována za vydatné pomoci chemie.

Bio

Je to nepředvídatelný koktejl pesticidů, herbicidů a fungicidů, který spolu s každým ovocem a zeleninou vpravujeme do svého těla. Existují sice normy na obsah jednotlivých chemických složek, ale problém je právě v tom slově „jednotlivých“ - nikdo dnes není schopen říci, jak spolu tyto jednotlivé složky vzájemně reagují a co dělají v našem těle. Takže dokud se něco nezmění a nevrátíme se k „normálnímu normálu“, budeme se muset smířit s tím, že na „normální“, čistě bez chemie vypěstované jablko, se dává certifikát. Samozřejmě, vaše babička umí vypěstovat krásné jablko i bez certifikátu, ale my se tu bavíme o produkci a prodeji v běžných obchodech.

Proč je BIO lepší?

Bio znamená plnou chuť

Každý, kdo si v zimě koupil vodnaté rajče tvrdé jako bochník chleba po záruce, už pochopil, kam až nás schopnosti chemického a potravinářského průmyslu zavedli. Nejíme opravdové jídlo, jíme náhražky. Aroma, ochucovadla, sladidla a další umělá aditiva jsou v BIO produktech zakázaná. BIO znamená návrat k opravdové chuti.

BIO obsahuje méně chemie

Tento argument je dobře známý, i když často zpochybňovaný výsměšným: „bio farmář hnojí v noci.“ Podívejme se pravdě do očí. Ponecháme-li stranou otázku, kdo a proč tyto lži šíří, pak je tu důležitější otázka: Proč by to BIO farmář dělal? Jednak získat BIO certifikát je náročné a nikdo soudný by neriskoval jeho ztrátu. Za druhé, dodržování BIO režimu se pečlivě hlídá přísnými kontrolami.

A v neposlední řadě za třetí – BIO farmáři jsou skuteční nadšenci, milovníci půdy a krajiny. Ten, kdo chce vydělat, BIO nedělá, protože to je dřina a piplačka. Mnohem jednodušší je totiž pole polít chemií a dívat se, jak rostlinky/bojové chemické jednotky, krásně rostou i v půdě, která je mrtvá. Spočítalo se, že běžné jídlo obsahuje přes 400 umělých složek. Ano, čtete dobře. BIO certifikát je jediná možnost, jak mít jistotu, že jíte jídlo a ne chemický koktejl.

BIO znamená GMO-free neboli bez genetické modifikace

Podle nařízení Evropské Unie nesmí BIO pracovat s geneticky modifikovanými organismy. Kolem genetické modifikace se stále vede velmi bouřlivá debata. My se přikláníme k názoru, že z dlouhodobého hlediska je vliv genetických modifikací velká neznámá a říkáme i z tohoto důvodu ano pro BIO.

Bio

BIO pěstování chrání půdu a zvířata

Šetrná péče o půdu a organismy v ní podporuje zdravé fungování ekologických cyklů a zachování biodiversity. Celá příroda funguje v nesmírně křehké rovnováze. Každé vychýlení jedním směrem působí dominový efekt, jehož konce nejsme schopni dohlédnout. Šetrný přístup k půdě a každému živému tvorovi říká ano životu. Nejen tomu zvířecímu a rostlinnému, ale koneckonců i tomu lidskému, který je na těch předchozích dvou závislý.

BIO je trvale udržitelné

Dnes bývá některými kruhy koncept „trvalé udržitelnosti“ zpochybňován v tom smyslu, že v zásadě nic nemůže být trvale udržitelné a jednou zahyne i planeta Země, ať s člověkem nebo bez. OK, říkáme my na to. To nás přece ale nezbavuje odpovědnosti za naše konání tady a teď. V tomto rozměru slova „trvalá udržitelnost“ fungují. Podle našeho názoru je BIO jediná možná cesta, která nedevastuje planetu, nedevastuje lidské zdraví a zdraví přírody. Naopak je chrání, podporuje a rozvíjí. Takovýto svět podporujeme my v Lifefoodu.