Pampeliška v čínské medicíně

Pampeliška v čínské medicíně

Na žaludek, močové cesty... Léčivá kráska, která je tu pro všechny.

Nasbírat si volně rostlé jídlo rovnou ze země je mojí vášní a věřím, že jako raw nadšenci to cítíte stejně. Nuže tedy hurá na raw žně letošního jara!

Pampeliška patří mezi naše oblíbené léčivky a já vám dnes chci vyprávět o tom, jak ji používá čínská medicína.

Pugongying anebo "ochmýřená žlutá"

V čínštině se nazývá Pugongying a znamená v překladu něco jako „ochmýřená žlutá“. Druh čínské divoké kachny má na krku jemný bílý péřový chochol, který připomíná pampeliškové chmýří.

Má schopnost pročišťovat horkost a rozptylovat stagnace a používá se na abscesy a vředy, zvláště dobrá je při abscesu prsu. Pro tento účel se ale musí kombinovat s dalšími bylinami.

Při zduření a zánětu očního víčka se spolu s květem chryzantémy doporučuje k obkladům.

Při prosáknutí vlhké horkosti dolů dochází k blokování močových cest, což se projeví bolestmi s pálením při močení. Pampeliška pomáhá odvést škodlivost a zprůchodnit cesty a v tomto receptu se kombinuje se semínkem jitrocele.

Užívá se též při chronickém zánětu žaludku, a zde odcituji přímo z klasického čínského textu, ať to máte autentické.

„Pugongying je mimořádné účinný, bohužel však lidé obvykle nevědí, jak jej používat. Oheň yangmingu vždycky vede ke spalování zdroje, a pokud se k vypouštění ohně použije směs Odvar bílého tygra, nelze se vyhnout přílišnému poškození žadudeční Qi. Protože je žaludeční oheň přílišný, a z toho důvodu je vyčerpaná zem žaludku, jestliže se oheň vypustí, země bude ještě vyčerpanější. Proto použití Odvaru bílého tygra k vypuštění žaludečního ohně je sice jednorázově vhodné, nicméně nemůže se aplikovat dlouhodobě. Pugonying je rovněž léčivem na vypouštění žaludečního ohně, jenomže jeho Qi je mimořádně vyrovnaná, jednak dokáže vypouštět oheň, jednak při tom nepoškozuje zemi…“ Bencao xinbian, lékopis z roku 1692

Tak třeba příště, až se budete procházet jarní loukou plnou žlutých sluníček, nebo bělostných chocholů divokých kachen, načechrá vaše vlasy Východní vítr, a pomůže vám pampelišky vidět ještě jinýma očima.

Přeji vám krásné dny,

Vaše Eva

Eva Zimmelová


Eva je čínská terapeutka a diagnostička s 25 letou praxí. Přes dvacet let cvičí a učí Tai-ji a Qi-gong. Jako lektor Tai-ji a trenér fyziofitness pracovala v Centru pohybové medicíny Prof: Pavla Koláře. Na Facebooku moderuje poradenskou skupinu Vědomě v těledo které vás srdečně zve.

Na stránkách blogu Lifefoodu vám předává své zkušenosti a znalosti, jak o sebe pečovat z pohledu tradiční čínské medicíny.