Náš český africký vyvýšený záhon

Náš český africký vyvýšený záhon

Jak se má? Jedním slovem žije! Podívejte se, jakou cestu - a my s ním - urazil od jara, kdy byl založen. 

Na jaře jsme se zamilovali do myšlenky vybudovat něco vlastníma rukama, během pracovních shonů se uzemnit dotykem se zemí a přihodit si do jídla čerstvě utrženou pažitku - zkrátka jsem se vrhli do tvoření afrického vyvýšeného záhonu. Nikdo z nás neměl s tímto typem záhonu žádnou přímou zkušenost a tak naše budování mělo objevitelskou příchuť s metodikou pokus-omyl. Systém afrického vyvýšeného záhonu nás však lákal svou promyšleností a vysokou efektivitou a v neposlední řadě i krásou a elegancí. Navíc bylo jasné, že pro chystaný festival živého jídla RawFest bude záhon dokonalým krajinotvorným prvkem - jako orientační bod. 

A tak jsme se dali do díla. Poprvé jsme kopli někdy v březnu. Na fotografiích tedy vidíte záhon po šesti měsících jeho existence. Stala se z něj dokonalá džungle, kde se všemu opravdu daří a to je to nejhlavnější. Při ranním příchodu do práce se pokocháme kapkami blyštivé rosy, v poledne poděkujeme za čerstvou mátu, pažitku nebo krásný květ, v jehož společnosti máme to štěstí obědvat, a večer - večer jej obejmeme pohledem a nemůžeme se dočkat zítřejšího shledání (noční služba to má pochopitelně trochu jinak). Život s africkým záhonem je tak jiný! 

Jak záhon funguje?

Zpátky do reality - jak to funguje? Do "klícky" uprostřed záhonu sypeme bioodpad i tamtudy záhon zaléváme. Kruhová výseč v záhonu umožňuje dobrý přístup při plnění klícky bioodpadem i při zalévání. Černá fólie, kterou je tento minikompost uprostřed záhonu pokrytý, slouží jako urychlovač rozkladných procesů. Kolem ní jsem nasela vyšší rostliny, které ji časem doufám zakryjí. Střed slouží zároveň jako vyhřívací prvek i jako hnojení pro celý záhon.

Podrobnou metodiku k záhonu jsme čerpali především z těchto stránek. Děkujeme!