Máte lněné semínko v kuchyni?

Máte lněné semínko v kuchyni?

Výživové hodnoty lněného semínka z něj dělají skvělou a zároveň finančně dostupnou superpotravinu, která by neměla ve vaší kuchyni chybět.

Lněné semínko je pro mnohé z nás již neodmyslitelnou součástí kuchyně. A to je dobře! V našich produktech jej nabízíme také hojně, stačí si vybrat. Pojďme se tedy na něj podívat trochu blíže. Kde se vzalo a proč je tak nenahraditelné?

Lněné semínko je plodem lnu setého, jedné z tradičních českých rostlin. V minulosti se len používal nejen pro semínko, ale hlavně jako zdroj vlákna, z kterého se dělaly látky. Rostlina dosahuje výšky asi jednoho metru, kvete krásnými modrými kvítky a plodem je pětipouzdrá tobolka se semínky. Semínka byla odjakživa užívána v léčitelství a dodnes stále objevujeme jejich léčebnou sílu.

Nutriční látky, díky kterým jsou semínka tak zdravá

Lněné semínko můžeme konzumovat buď tak, jak je, a nebo i v kapslích. Obě varianty slibují své léčebné účinky. V semínkách je 27 gramů vlákniny a přes 18 gramů proteinu na 100 gramů. Kvůli 42 gramům tuku na 100 gramů se mnoho lidí semínkům vyhýbá, ale většina těchto tuků je linolenová kyselina, která patří mezi Omega 3 mastné kyseliny. Ty pomáhají udržovat zdravý cholesterol a hladinu krevního tlaku. Vzhledem k tomu, že se nedoporučuje konzumovat více než 15 g semínka v jednom jídle, je jeho kalorický obsah zanedbatelný. Lněné semínko dále obsahuje vitamín E, železo, hořčík, meď, vápník a fosfor a další.

Lněné semínko můžeme konzumovat buď tak, jak je, a nebo i v kapslích. Obě varianty slibují své léčebné účinky. V semínkách je 27 gramů vlákniny a přes 18 gramů proteinu na 100 gramů.

Lněné semínko pro lepší trávení

Díky vysokému obsahu vlákniny je lněné semínko skvělé na trávení a dokáže nadlouho zasytit díky „slizu“, který se kolem semínka tvoří, když se navlhčí. Tělu je ovšem třeba dodávat i více tekutin, protože když se semínko dostane do střeva, vodu na sebe váže. Ta musí být dodána zvenku a měla by být kvalitní, tedy žádné sladké limonády. Stejně jako psyllium je lněné semínko přírodní prevencí zácpy. Aby léčba zácpy zafungovala, je však nutné zkonzumovat drcená semínka. Neporušené semínko totiž projde trávicím systémem bez efektu.

Produkty Lifefood s lněným semínkem

V Lifefoodu lněné semínko používáme jako jednu z důležitých surovin pro mnoho našich produktů a celých řad: krekry, sladkosti či zeleninové chipsy. Výživové hodnoty lněného semínka skvěle doplňují ostatní suroviny. Vysoká výživová hodnota našich produktů se hodí obzvláště v okamžiku, kdy jste na cestách nebo není po ruce řádné jídlo. Výběr z krekrů je široký, od česnekovo-majoránkových až po lněné krekry s chia či úžasný kmínový Chlebánek.

Pokud máte chuť na něco sladkého a přitom si dopřát benefitů lněného semínka, i tady máme co nabídnout. Naše sladké lněnky jsou ideálním řešením. Obsahují téměř polovinu lněného semínka, které je doplněné dalšími ingrediencemi, jako jsou fíky nebo slunečnicové semínko.

V neposlední řadě máme v nabídce skvělé Crawnchies, křupavé zeleninovo-semínkové chipsy. Na rozdíl od běžných chipsů nejsou smažené a obsahují jen několik vybraných surovin pro intenzivní chuť. Lněné semínko zůstává základem celého produktu. Vybírat můžete Crawnchies s paprikou, špenátové, s mořským salátem či dýňové.

Samotné semínko, hnědé nebo zlaté, u nás pořídíte také a využít je můžete jak do vlastních kulinářských výtvorů, tak třeba do smoothies nebo na výrobu lněného rostlinného mléka

uct.