Koronavirus: co nám říká příroda

Koronavirus: co nám říká příroda

I když je situace, jaká je, má i svou světlejší stránku. Pojďme zkusit naslouchat, co nám chce Země říct.

Možná, že budeme uvězněni ve svých domovech a bytech ... ale může se také stát, že spolu začneme více mluvit, zpívat a pomáhat si navzájem. Vždyť jen ta roušková vlna v naší zemi dává optimismu zapravdu! Začínáme tak znovu prožívat ztracený pocit společenství, komunity, sounáležitosti.

Možná, že omezení leteckého provozu budeme vnímat jako omezení osobní svobody cestovat ... ale může se také stát, že Země vydechne úlevou, že nahoře ve výškách nastane klid a děti v Číně budou moci poprvé v životě vidět modrou oblohu.

Možná, že uzavření mateřských školek a škol je pro mnoho rodičů obrovskou výzvou a zdrojem stresu ... ale může se také stát, že děti teď naopak dostanou šanci, aby konečně samy tvořily, jednaly impulzivně a objevovaly své skryté talenty. Může se stát, že rodiče začnou znovu poznávat své děti a děti své rodiče. Jinak, nově opravdově, z nitra jejich bytostí.

Možná, že v italských přístavech budou lodě nečinně kotvit po dobu příštích několika týdnů nebo měsíců ... ale může se také stát, že delfíni a další mořští tvorové si budou moci vzít zpět své přirozené prostředí. Zpráva o delfínech v benátských ulicích byl hoax, ale že znečištění v celosvětovém měřítku razantně ubylo, je fakt.

Možná, že – tedy spíš určitě, než možná – světová ekonomika utrží těžké rány ... ale může se také stát, že si konečně uvědomíme, co je v našich životech opravdu důležité a že neustálý růst je jen absurdní představou konzumní společnosti. Stali jsme se loutkami ekonomiky. Je čas si uvědomit, jak málo skutečně potřebujeme. Co jsou skutečné hodnoty.

Možná, že se cítíte paralyzováni, vyčerpáni, vyděšeni ... ale může se také stát, že tato krize je šance na změnu. Když se něco bortí, možná to jen dosedá na správné místo. A možná, že:

  • Země začne znovu dýchat
  • děti se dostanou zpátky do kontaktu se skutečnými hodnotami
  • naše společnost zpomalí
  • se zrodí nová forma pospolitosti
  • se sníží hory odpadků, alespoň pro následujících pár týdnů
  • si uvědomíme, jak rychle je Země schopná začít regenerovat, pokud necháme lidi, aby se o ni starali a nechali ji znovu dýchat...

Jsme otřeseni, protože jsme sami včas nerozeznali naléhavost situace. Protože je v sázce naše budoucnost. Jde o budoucnost našich dětí.

Kdopak ví, co přinese budoucnost?