Jak zvládat stres mezi čtyřmi stěnami

Jak zvládat stres mezi čtyřmi stěnami

Jednoduché tipy jak si udržet zdravý rozum a nadhled i v současné situaci.

Nová situace si žádá nová nastavení. Jak tomu pomoci, abychom si zachovali optimistickou mysl i v současné situaci? Zavření doma, s možností minimálního vycházení hrozí, že na nás může dolehnout tíha a stres. Nevyhneme se tíživým myšlenkám na budoucnost, v úzkém rodinném kruhu je nám někdy velice těsno, nebo jsme naopak osamocení a izolovaní. Jak se tomu postavit a novou situaci pojmout jako příležitost?

1. Dodržujte režim

Užít si pár dní nicnedělání je něco jiného oproti vynucenému zastavení životního cyklu, kdy ani nevíme, na jak dlouho. První nápor už máme za sebou a kdo si dosud nevybudoval pravidelný denní režim, hurá do toho. Ten je základ. Dny musejí mít rytmus, jinak se v nich utopíme. Ti, kdo mají děti, to ví dobře, ti bez nich si to brzy uvědomí, když jim začne být protivně i v pyžamu (které mají už čtyři dny v kuse). Dejte si na papír jasný plán rozložený na čas vyhrazený práci, vzdělávání, zábavě, sociálním vztahům a relaxaci. Začněte pevnou dobou vstávání a pak jasně vytýčenými body věnovanými té či oné konkrétní činnosti. Jako majáky či záchranné kruhy v beztvarých dnech. To dáme!

2. Relaxace pohybem i vědomou hrou

Paradoxně můžeme mít pocit, že když jsme pořád doma a ne v práci, že jaksi relaxujeme sami o sobě. Nic není vzdálenějšího realitě. Relaxace musí být vědomá a nemělo by vás při ní nic rušit, jinak nefunguje. A v současném stavu je právě umění relaxace tím nejdůležitějším! Ve svém denním programu si proto jasně vymezte čas na čtení knih, malování, muzicírování či hraní her. Nezapomínejte také na pohyb. Další možností relaxace je klasická teplá vana, meditace nebo si udělejte s partnerem vzájemnou masáž. Stačí i těch pět minut před tím, než odpadnete po celodenním shonu. Je totiž důležité pečovat o vztahy. Vědomě.

Cvičením k vyrovnané mysli

3. Péčí o vztahy budujeme opravdovou rodinu

Některé rodiny mají problém spolu vydržet týden na dovolené, natož měsíc v karanténě. A právě to je příležitost, jak začít být ještě víc rodina, hlubší a opravdová. Dobrým tipem je rodinný management – konejte pravidelné rodinné porady. V určenou hodinu se všichni setkejte a popovídejte si a naplánujte další den. Řekněte si, co se vám ten den líbilo a co ne. Odhoďte všechny automatické odpovědi i reakce, zkuste vidět své bližní čistýma očima. Hledejte v sobě sílu a to lepší. Laskavost. Budujte svoji rodinu. A mimo rodinu nezapomínejte i na kamarády, pravidelné setkávání ve fitku nebo na baru skončilo, ale vaše vztahy nemusí. Udržujte je vědomě, vyplatí se vám to.

4. Práce a co s ní

Ať už pracujete z domu, nebo docházíte pryč a nebo jste o ni přišli. Všichni na tom jsme stejně, tohle je zatěžkávací zkouška. Berte to jako možnost, jak se nově nadechnout. Třeba vás napadne něco úplně skvělého pro váš byznys. Třeba si naplno přiznáte, že jste doposud marnili život a chcete to jinak. Dostali jsme dar zpomalení, využijme ho. Pokud je vaše cesta jasná, pak věnujte pravidelný denní čas budování vaší pracovní cesty. Pokud není, volejte hurá a klidným stažením se do sebe nechte věci se dít a ono to přijde. Vaše nová cesta.

Zavřeni v bytě. Můžou přijít těžké chvíle.

5. Vzdělávání a zábava jedno jest!

Dali jsme tyhle dvě věci do jedné kolonky, protože tam patří! Právě teď máme jedinečnou možnost zapracovat sami na sobě. Doučit se cizí jazyk, nastartovat pravidelnou ranní jógu, podívat se do světových galerií, naposlouchat všechny Ted talky a podcasty ze spotify – všichni od vzdělávacích institucí po světová divadla vrhají na internet své poklady. Využijte toho. Dejte si střednědobý cíl, například „projít učebnici do poloviny“, nebo „naučit se 200 nových slovíček“. Podobné kotvy pomáhají především v krizových okamžicích a při pohledu zpět. Až se po karanténě zeptáš sám sebe, cos dělal, tak bude dobré mít připravenou nějakou uspokojivou odpověď.

6. Dobře jíst a pít je základ duševní pohody

Už nikdo dnes nezpochybňuje souvislost mezi tím co jíme a jak se cítíme. Více než kdy jindy dávejte nyní proto pozor na každé sousto. Brouzdání po lokálních trzích je zatím v nedohlednu, na zahrádkách také zatím nic moc neroste. Za nás můžeme proto doporučit dělat si jednoduchá jídla a odolávat samozřejmě tendenci nakoupit hromady konzerv. Doporučujeme samozřejmě také naše produkty, které jsou výhradně z bio surovin a tudíž plné živin. Také doporučujeme dělat jednoduchá rostlinná mléka ze semínek a oříšků, doplněná o superfoods. Takový nápoj zasytí a je skutečnou vitamínovou bombou. Doporučujeme například sladit baobabem, o jehož benefitech jsme psali zde

Dobře spát je základ duševní vyrovnanosti

7. Dobrý spánek spokojených

A v neposlední řadě proti stresu funguje samozřejmě kvalitní, spokojený a vydatný spánek. Jsme po něm více trpěliví, nic nás jen tak nerozhodí, cítíme vnitřní sílu. Choďte spát včas, neponocujte přes půlnoc, před spaním žádná elektronika, ale klidná kniha nebo jemná hudba. Spěte v co nejtmavším a větraném pokoji. Maminkám malých dětí se to může zdát jako hraběcí rady – je to tak, spaní s malými dětmi je oříšek. Zkuste je vzít k sobě do postele, a nebo naopak dát partnerovi, ať se alespoň na přeskáčku vyspí jeden z vás. Dobře o spaní dětí píše např. tento web. Spánek jednoduše nepodceňujte. Někdy se pro lepší spánek doporučuje makové mléko, udělat si ho jednoduše můžete sami.

8. Všechno naruby tu je

V domácnostech nám bude všechno i tak nejspíš připadat naruby, divné, chaotické. Smiřme se s tím. Věci přijímejte a dívejte se na ně novou optikou. Je tu nepořádek? Děti se musí zapojit. I partner. Vše se přenastavuje a znovu tvoří. Musí se vařit? Co když je to právě čas zkoušet nová jídla? Svět, jaký jsme znali, se nám mění před očima. Tohle všechno je příležitost. 

9. Stres je můj kámoš

Když už se přeci jen objeví stres, zastavte se. Věnujte mu pozornost a snažte se pochopit, co vám říká. Otevřeně o situaci hovořte, nenechte jej hromadit. Delegujte věci a nebo je nechte být. Zavolejte někomu. Je dobré si uvědomit jednu věc – nejste v tom sami. Jsme v tom úplně všichni. Držme si palce! A na závěr posíláme jeden krásný úsměv!

S úsměvem jde všechno líp!
 

 

 

.