7 tipů jak vyladit ranní rutinu

7 tipů jak vyladit ranní rutinu

Dobré ráno a radostný den díky pár vychytávkám aneb Jak se každý den posunout za svými sny.

Zdraví podle ájurvédy znamená nejen nepřítomnost nemoci a fyzické zdraví, ale i náš celkový postoj k životu, jak se nám daří plnit své sny a žít naplněný a radostný život. Když však ráno vstaneme levou nohou a skočíme ještě zmatení do víru povinností, často se jen potácíme od úkolu k úkolu a večer pak zjistíme, že jsem se na cestě za svými sny neposunuli ani o píď. To je rozdíl mezi reaktivním a proaktivním nastavením. Místo reagování na situace se zkuste stát jejich aktivními tvůrci. Dobře uspořádané ráno vám k tomu pomůže.

Probuzení – rána do hlavy nebo moment, na který se těšíte?

Budíte se plní sil a natěšení na celý den? Nebo máte stres z budíku, několikrát posouváte zvonění a musíte vynaložit značné úsilí, abyste vytáhli nohy z postele? Takhle už samotný den začíná prokrastinací, špatným pocitem ze selhání a to je přece škoda. Jak tedy vstávat s radostí a optimálně třeba už před budíkem? Ráno začíná vlastně už večer před tím. Optimálně byste měli jít spát před půlnocí, kdy je spánek nejvydatnější a organismus dočeprá nejvíce sil.

Je to těžké, protože někteří z nás maji večer práci největší klid, kolegové neobtěžují dotazy a dokonce jsou v klidu i děti, protože spí. Anebo si jednoduše chceme užít večer a jen tak si odpočinout u činností, na které máme konečně čas. A teď bychom měli jít spát? Nedá se nic dělat, ale pravda je krutá: ano. Spirála nevyspání, posouvání času odchodu do postele a následné celodenní malátnosti se totiž roztáčí nenápadně, zato nekompromisně a tady je její počátek. Jednoduše: udělejte vše pro to, abyste chodili spát včas. Tedy před půlnocí. Že minimálně hodinu, lépe dvě, je dobré nevystavovat se žádnému elektronickému záření už snad ani nemusíme připomínat. Tak tedy dobrou!

Dobrá ranní rutina je je pro duševní rovnováhu základ

Ten moment mezi – Než se duše vrátí do těla

Po budíku si dejte čas na rozkoukání. Pokud je vám každá minuta drahá, dejte si budík o těch pár minut dřív, vyplatí se to. Chvilku jen ležte a vnímejte, jak se vaše duše vrací do těla, jak smysly začínají pobírat svět a rozjíždí se nový den. Není to jen tak marnotratná chvilka. Rozvíjíte své schopnosti všímavosti a do duše si ukládáte klid. Uvidíte, jak vaše nervy budou po takto klidném začátku zocelenější. A ne, nemyslíme tím projet si v klidu feed na Instagramu (tedy pokud nesledujete právě Lifefood :-) ).

Tip: Ještě před tím, než se mysl začne zahlcovat, doporučují jogíni vtisknout do ní mantru nebo předsevzetí pro dnešní den. Třeba: dnešní den budu plně laskavý. Nebo: dnes budu oceňovat všechno, co mě potká. Uvidíte, že tyto vložené kousky kladných slov vám budou po zbytek dne významnou oporou. Uvidíte, že ten protivný kolega vedle z kanceláře bude najednou docela milý chlápek.

Ranní vstávání by mělo být pokud možno krásné a klidné

Cvičení – rozpumpujte to!

Teď je ten správný okamžik vyskočit na nohy a vzbudit celé tělo. Možností je nepřeberně – pustit si online jógu, vytvořit si vlastní sekvenci cvičení a nebo si jen tak nahodile poskakovat do rytmu hudby.

Tip: Instruktorka slackline, fyzioterapeutka a naše ambasadorka Tereza Panochová, doporučuje vždycky zařadit jogínské ásany psa hlavou dolů, adhomukasvanasanu, a pozici válečníka, virabhadrasanu pro jejich všestranný efekt. Přečtěte si více o jejím receptu na zdravý a radostný život.

Dobrá ranní rutina je je pro duševní rovnováhu základ

Jogínský příspěvek lidstvu a našemu zářícímu zdraví

Ranní hygiena – čištění zubů samozřejmě nebudeme zmiňovat, ale poslední roky k nám z východu připutovalo mnoho novinek, které stojí za to vyzkoušet. Jogíni a příznivci ájurvédy to už znají: škrabka na jazyk. Dá se koupit třeba v drogerii DM a slouží ke svlečení povlaku z jazyka, který je po celé noci plný bakterií.

Povlak na jazyku s obsahem bakterií se tvoří po každém jídle a hlavně přes noc a pokud je z jazyka neodstraníme, spolknutím se vracejí zpět do zažívacího systému. Čištění provádějte ráno nalačno, před vyčištěním zubů. Jemně stírejte povrch jazyka od kořene ke špičce jazyka, opakujte 5 – 7x.

Druhým jógínským tipem je „výplach nosu” - néti. Už i v běžných lékárnách si pořídíte konvičku, kterou naplníte slanou teplou vodou a střídavě si prolijete obě nosní dírky. Solný roztok při výplachu odplaví zánětlivý sekret, zvlhčí sliznici a urychlí její regeneraci. Téměř zázračně vám očistí dutiny, lebku a myšlení.

Ve sprše potom celé tělo důkladně promasírujte třeba lufou, jen ať pořádně zčervená a prokrví se. Můžete přidat chladnou sprchu, která ve vás rozjede pořádné endorfiny. A zazpívejte si z plna hrdla! Nejen proto, že se to teď kvůli covidu na veřejnosti tolik nesmí. Ale hlavně proto, že podle výzkumů má zpěv kladný vliv na naši nervovou soustavu. Tak tedy alespoň Skákal pes!

Dobrá ranní rutina je je pro duševní rovnováhu základ

Snídaně - je libo trochu prány?

Očištěné a povzbuzené tělo se nyní vysloveně těší na novou energii - vzduch. Ano, čerstvý vzduch je skutečně forma výživy pro celé tělo, a vy jej od nynějška začnete užívat vědomě. Nejen na lekcích jógy, ale hned po ránu si stoupněte k otevřenému oknu, na balkon nebo zahradu a prostě dýchejte. Jak chcete a co vám vyhovuje. Někdo si jen tak užije ráno, jiný zařadí třeba kapalabhatí, pracuje s Wim Hof dýcháním, dělá Buteyka atd. Experimentujte, co bude vyhovovat vám. Neberte to tak vážně a hrajte si. Hlavně, že začnete dýchat vědomě.

 

Dobrá ranní rutina je je pro duševní rovnováhu základ

A teď už pojďme na opravdové jídlo – snídaně šampiónů čeká!

Jak dostat všechny potřebné živiny do jednoho jídla? Jak nic neopomenout? A kde pořád brát inspiraci? Nepřekvapí, když za Lifefood máme tuhle stránku věci pořešenou. Snídaňové směsi, které vás nakopnou a nasytí vším potřebným, jsme vymysleli za vás. Je v nich všechno potřebné: ovoce (výživa a antioxidanty), oříšky (kvalitní oleje, výživa pro mozek), semínka (ochrana cévního systému, výživa kostí, krásná pleť a vlasy) i pořádná dávka superfoods (odstartujte svoje schopnosti!).

Důležité je si hlídat kvalitu a tu máme BIO a samozřejmě RAW. Kvalitu se nevyplácí podceňovat, už proto, že junk food tělo dostatečně nezasytí (kromě toho, že do sebe dáváte zbytečnou chemii) a pak máte potřebu neustále se dojídat – a kila letí nahoru. Abyste nepropadali streotypu, máme hned 4 varianty našich snídaní. Dvě kaše a dvě granoly – křupavější, dá se jíst i samotná. Pořádné jídlo dělá po ránu zázraky. S vaší linií, stavem pleti i bystrostí mysli.

Snídaně šampionů v RAW a BIO kvalitě od Lifefood

.

Buďte proaktivní – plán dne není sprosté slovo

Mnozí se jaksi podvědomě bráníme slovu plán a disciplína. Máme pocit, že tím stavíme hráz vzývanému flow. A intuici. A inspiraci... Jenže právě naopak! Všimli jste si, jak vás vyčerpává běžná agenda? Nakoupit, objednat, zavolat, odepsat, dojet... A den se překulí a vy jenom... reagujete. Na požadavky, co na váš chrlí ti ostatní. Právě zastavení se hned po ránu, než se vydáme do víru života, nám umožní protřídit si myšlenky a ujasnit, čemu chceme den věnovat. Náš čas je naše nejcennější komodita. Zacházejte s ním pečlivě.

Napište si strukturu dne, co byste rádi zvládli. Co vás čeká. Pozor, není to to-do list, ty už jsme prokoukli a nefungují. Každému funguje něco jiného, ale vždy by měl list obsahovat rovnováhu mezi činnostmi, které prostě musíte udělat (protože složenky) a těmi, které vnímáme jako „to ještě může počkat“, jež však vyživují vaši duši – vlastní start podnikání, zavolání přátelům, konečně dojít pro tu hezkou hračku dítěti... Mnohem snáz se pak udržíte ve vlastním plánu a nenecháte se odvát pryč. A věřte, budete mít díky tomu i lehčí hlavu a tudíž budete blíže tomu flow.

.

.