100% kompostovatelné obaly pro výrobky Lifefood

100% kompostovatelné obaly pro výrobky Lifefood

A o tom, že ne každý eko obal je skutečně eko.

V Lifefoodu věříme, že je důležité nejen vyrábět produkty v nejvyšší možné kvalitě, ale že součástí toho, co nabízíme, je i širší kontext. Jak výrobek vzniká a do čeho je zabalen. Právě obaly jsou dnes žhavé téma a my jim proto věnujeme maximální pozornost. Sjednotit požadavky na ochranu produktu v potravinářství s eko šetrností není snadné. A dvojnásob v našem případě, když vyrábíme jídlo, které je raw, tedy stále živé a obal s tím musí počítat. Přesto máme vlastní vnitřní závazek mířit na 100% eko udržitelnost našich obalů.

Závazek a cesta k eko obalům

Naše nové snídaňové směsi Life Breakfast balíme od jara 2018 výhradně do 100% kompostovatelných sáčků. Tedy takových sáčků, které se za optimálních podmínek zcela rozloží a nezbyde po nich na planetě vůbec nic. (Co zbývá po plastech a jak všechny plasty končí nakonec v oceánech vypráví tento oči otevírající dokument Oceán plastů) Postupně k snídaním přidáváme další produkty, u kterých je to z technologického hlediska možné: aktuálně proteinové směsi a superfoods.

eco obaly Life BreakfastPřechod z plastů na eko obaly je náročnější proces, než by se mohlo zdát. Ale daří se nám. Brzy se nejspíš podaří nahradit plastové sáčky uvnitř krabiček na krekry Life Crackers celulózou, která bude také 100% kompostovatelná. To samé se týká Lifebarů, tyčinek, které jsou z hlediska balení nejsložitější. Nezapomínejme, že u našich produktů je to ještě o dost složitější, protože jsou raw, tedy živé, a tím pádem obal musí počítat i s tím, že produkt stále pracuje.

Co je na tom tak složitého?

Na první pohled by se mohlo zdát, že nahradit klasická balení jako plastové dózy, sáčky a krabičky papírovými není nic zas tak složitého, co by vyžadovalo větší námahu. Je tedy otázkou, proč to nedělá více firem? Proč je kolem obalů takový „humbuk“?

Pravdou je, že najít takový obal, který splňuje náročné požadavky na ochranu produktu a který je zároveň šetrný k planetě, opravdu náročné je. Pokusíme se vysvětlit, proč tomu tak je a proč některé materiály, které se ekologicky tváří, mohou způsobovat dokonce více škody, než klasické plasty. 

Mnoho obalů skutečně vypadá na první pohled velmi eko a šetrně. Zdání ale bohužel často klame. Vezměme si nejčastější příklad, papírové sáčky. Na druhý pohled uvnitř takového eko se tvářícího sáčku totiž odhalíme druhou vrstvu, která je z plastu a která skutečně chrání produkt. To znamená, že sáček nelze hodit do bio odpadu a celá snaha přijde tak vlastně vniveč. Naše kompostovatelné sáčky mají vnější vrstvu z papíru, který je vytvořen ze zemědělského odpadu a vnitřní vrstvu z rozložitelného bioplastu. Obě složky tak pocházejí z obnovitelných surovin a jsou kompletně biodegradabilní.

Sáček není vše: nezapomněli jste na etiketu?

Příběh ale ještě pokračuje, sáček sám o sobě není vše. Teď to totiž začíná být zajímavé. Jsme u etikety. Ta je obvykle z lesklého papíru a vytištěná velmi toxickým inkoustem. A navíc se musí k sáčku něčím přilepit – ano, jsme u obvykle velmi toxického lepidla. Proto je důležité koukat nejen na obal, ale i jeho etiketu a mít jistotu, že každá ze složek skutečně splňuje kritéria ekologické nezávadnosti, která umožňuje obal celý zkompostovat. Po dlouhém hledání jsme pro naše sáčky takové etikety skutečně našli u holandské společnosti Bio4Life. Jsou 100% ekologické včetně tisku a lepidla.

eco obalyPoslední avšak stále důležitý detail: zip

Takže hotovo? Kdepak! Ještě zbývá poslední detail, který nás teprve zavede do vysněné 100% kompostovatelnosti. Je jím plastový „zip“ na vrchu sáčku, kterým se balení dá opakovaně uzavírat a chránit tak obsah před znehodnocením například vlhkostí.

Mnoho výrobců na tento detail zapomíná, protože už je to jen taková opravdu malá nenápadná plastová věcička. Nicméně, je to stále plast, který značně komplikuje snahu o rozložitelnost a vlastně výsledný kompost „znehodnocuje“. V našich sáčcích proto dáváme pozor i na tento detail. Náš „zip“ je taktéž ze 100% biodegradabilního plastu.

Vědomé hlasování peněženkami

A jsme na konci. Poměrně komplikovaný proces, že? Možná si říkáte, proč všechna ta námaha? Je zřejmé, že celý tento proces je nejen náročnější na čas věnovaný vyhledávání těch správných výrobců, kteří jen nelakují své plasty na zeleno, ale je také daleko náročnější na finance. Plastová balení jsou dnes nejlevnější v historii, plasty jsou zkrátka všude. Zato za "nadstandardní" ochranu planety (kterou my v Lifefoodu však vímáme jako něco, co by mělo být zcela samozřejmé) si musíme připlatit.

My jsme svou část práce odvedli a nyní je to na vás, našich zákaznících. Jen vy rozhodujete svou pověstnou peněženkou každodenně o budoucnosti nás všech. Vy rozhodujete, jestli přežije firma, která se stará o širší dopady své činnosti na okolí a nebo firma, které jde bezskrupulózně jen o vlastní zisk. Věřte, že každé vaše rozhodnutí má ohromný vliv. Děkujeme, že děláte své volby vědomě.

Life Breakfast malinová BIO RAWE-SHOP LIFE BREAKFAST SNÍDAŇOVÉ SMĚSI BIO RAW