Kolik má EU členů? Ano, přesně 27. A kolik vrcholků chce zdolat Jarda Zaoral? Ano, také 27.
Vymyslel si totiž expedici, během které se chce podívat na všechny nejvyšší hory členských států EU. Jak to vypadá u sousedů? Kde je nejvyšší vrcholek EU? A jak nejvyšší bude nejnižší vrcholek? Pojďme se s Jardou podívat na první výstupy.
1. vrcholek
Estonsko, Suur Munamägi
Začínáme zlehka. Žádné obrovské výkony, nebezpečné ledovce a mačky. Začínáme totiž v Estonsku. Jeho nejvyšší hora, Suur Munamägi, leží v národním parku Haanja looduspark a má „pouhých“ 318 metrů. Uvidíme, jestli to na prvenství o „nejnižším nejvyšším“ vrcholku bude stačit. Na jeho vrcholku je ještě rozhledna. Příjemný výstup pro začátek, který Jarda okomentoval slovy: „Krásný výhled a atmosféra.“
Jardův tip: „Přineste si hodně repelentu.“


2. vrcholek
Litva – Ganzilkans
Druhý výstup pokořil v soutěži o nejmenší vrcholek hned ten první výstup: Ganzilkans má pouhých 311 metrů. Jardu však trochu zklamal. Všude zavřeno, mrtvo a hlavně: „Na vrcholku je malá věž, ale výhled z ní není vůbec žádný.“ Krajina kolem, silnice a hlavní město Riga mu však litevský zážitek dostatečně vynahradily.
Jardův tip: „Dávejte pozor, co si objednáváte v restauracích. Já si objednal polévku. A přišla mísa plná něčeho studeného a růžového. Bylo to však nakonec dobré!“


3. vrcholek
Lotyšsko - Aukštojas
A s výškovými metry klesáme i nadále! Lotyšský Aukštojas má pouhopouhých 294 metrů a dostává se tak do vedení v soutěži o nejmenší evropský peak. Vydrží mu to? Uvidíme! Takže jaký tento rekordman byl? Jarda z něj byl nadšený. Z vyhlídkové věže byl skutečně výhled a v blízkosti i nádherný kostel a pevnost.
Jardův tip: „Doporučuji si na Aukštojas vyhradit dostatek času a nejlépe si tam užít i východ a západ Slunce. Stojí to za to.“


Líbí se vám Jardovy fotky a zážitky? Budeme pokračovat!