Detox do nového roku

Detox do nového roku

Jak na detox v lednu – udržitelným a zdravým způsobem

Máme za sebou Vánoce a konec roku, období vyplněné většinou hodováním nezdravých pochoutek. S trochou nadsázky to zažíváme všichni: rodinná i přátelská setkání se často slijí v jeden nekonečný „cheat day“. 

Ti, kdo po zbytek roku žijí střídmě a dodržují harmonickou stravu, celkem rychle zjistí, jaký na ně má množství nezdravého jídla nepříjemný, až devastující, vliv. Cítíme se přeplnění, ztěžklí, ospalí a nevyrovnaní. Přesto je obtížné se jeho vlivu vyhnout, když už bychom jej vydrželi jako lákadlo, nastupuje náročnější sociální tlak: „Babička se s tím tak pekla!“

A tak vstupujeme do nového roku plni odhodlání změnit svůj život, životní návyky, stravování a trochu nakopnout svou kondičku. Nenechte se odradit, že to nepůjde tak rychle, jako propadnutí se do vánočních kil. Zpětný chod bývá opravdu těžší. Zato si můžete vybudovat kromě fyzické kondice ještě něco – pevnou vůli. Berte tedy vše s lehkostí a jako trénink odolnosti psychické i fyzické.

Klidná mysl a čisté tělo je základ spokojenosti

Tipy od Lifefoodu

Jsme rádi, že se s vámi můžeme podělit o pár tipů, které se nám osvědčují.

1. Jezte hodně vlákniny

Zelenina a ovoce jsou skvělým zdrojem vlákniny. Jmenovitě např. květák, kapusta, mrkev nebo třeba fenykl. Výhoda je zřejmá: trávení se prodlužuje, chrání se náš gastrointestinální trakt a tělo zůstává v harmonii.

2. Hodně pijte

Dodávejte svému tělu hodně tekutin. Mějte při ruce vždy sklenici vody. Po ránu je vhodná sklenice vlažné vody s vymačkaným citronem. Pomáhá imunitnímu systému a hraje klíčovou roli v očistě organismu. Pozitivní vedlejší výsledek je, že citron reguluje trávení a pomáhá tak shodit nadbytečná kila. Během dne si dopřejte hrnek zeleného čaje, který udrží váš metabolismus v chodu. Navíc, je taktéž účinný v odstraňování toxinů.

Zdravé čerstvé jídlo je základ

3. Dostatečně spěte

Tělo potřebuje spát. Na toto dost často ve shonu denních povinností zapomínáme a pak chvilky klidu doháníme před spaním. Zkuste si den přeorganizovat tak, abyste uléhali před půlnocí a nekoukali před spaním do světel mobilních telefonů či počítačů. Během spánku také odstraňte všechny potencionální rušitele tmy. Před spaním také již nejezte, aby tělo mohlo v klidu vytrávit a odpočinout si.

4. Přerušovaný půst

Poslední dobou se o něm hodně mluví. Jednoduše řečeno se jedná o zvolení si vhodné doby, kdy tělo nepřijímá žádné potraviny a může tak v klidu vytrávit. Obyčejně se začíná na 16 hodinovém intervalu, tj. například poslední jídlo dne jíte v sedm hodin večer a první jídlo druhého dne až v jedenáct. Někteří lidé mají při přerušovaném půstu skvělé výsledky. Odstraní únavu, shodí kila. Jako vždy, je ale potřeba i tady experimentovat s vlastními pocity a reakcemi těla. 

5. Sportujte, jogujte, protahujte se

Není nutné opakovat, že pokud se od počítače přesouváte rovnou na gauč a z něj do postele, svému tělu dvakrát neprospíváte. Neočekáváme, že by mezi vámi, příznivci Lifefoodu a tudíž raw stravy, tací byli v nějak hojné míře. Nicméně opakování je matka moudrosti a kdo z nás občas nepoleví. Pohyb má neskonale mnoho benefitů, je vhodné kombinovat jak pomalé, tak rychlé sporty, hýbat se s radostí a chutí. Jeden tip – devastace těla v nehybném sedu např. u počítače začíná prý po 20 minutách. Zkuste to mít na paměti nebo si natahovat budík a vždycky vstát a udělat alespoň pár dřepů. Tělo vám poděkuje a určitě se vám bude i lépe myslet.

Dýchání

6. Jděte na čerstvý vzduch

Navzdory a nebo právě díky nim – studené venkovní teploty by vám neměly bránit v pohybu venku. Čerstvý vzduch je dobrý nejen pro plíce a tělo, ale bystří i mysl a rozjasňuje duši (budeme-li trošku poetičtí). Vykasejte si rukávy, nastavte tvář slunci a zhluboka se nadechněte. Jde to třeba i při čekání na tramvaj, stačí na chvíli odložit telefon, vypnout a nechat do sebe proudit život. Nádech, výdech.

7. Sauna ve studených dnech

Pokud to s detoxem myslíte vážně, pravidelná sauna je téměř povinností. Tělo rychleji vyloučí toxiny, zbavuje se všeho odpadu, zlepšuje se cirkulace krve, tělo zrelaxuje. Po psychické i fyzické stránce vám sauna udělá velmi dobře, už proto, že jí budete muset věnovat svůj čas. Horko v kabince je svého druhu meditace, protože v určitém okamžiku vám nedovolí myslet na nic jiného. A to naší přehlcené mysli udělá také moc dobře.